Salianji: Pronari i firmës që transportonte 3.4 mln euro rezulton i dënuar

schedule15:57 - 25 Qershor, 2018

schedule 15:57 - 25 Qershor, 2018

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, ka publikuar një vendim të gjykatës, që sipas tij, tregon se Edi Lika, pronari i firmës që transportonte me ‘”Toyota Yaris” 3.4 milionë euro ka qenë i dënuar për dhunë në familje.

Edi Lika, administratori i firmës që transportoi dy ndër 9 automjetet, ku u gjet të dielën shuma prej 3.4 milionë euro, ka qenë i dënuar më parë. Vendimin e gjykatës ua tregon kolegëve deputë të Partisë Socialiste, Erivin Salianji.

Ervin Salianji: “I pandehuri është Edi Lika, nëse nuk ju thotë gjë se kush është Edi Lika, është personi që kapet me 4.5 apo 1.5 milionë euro dje me ‘Toyota Yaris’ në portin e Durrësit. Është vendim gjykate që dënon këtë person. Ky zotëria që është dënuar, nuk e vuan dënimin”.

Deputeti demokrat tregon edhe arsyen pse nuk e vuan dënimin i ndaluari Edi Lika.

Ervin Salianji: “E dini pse? Sepse ky zotëria thotë, bashkë me çunin e vet që është dhe ky i shoqëruar, thotë ‘policia është me ne’. Shikojeni pak në Facebook. Ky zotëria thotë ‘policia është me ne”.

Pavarësisht se deputetët socialistë në komisionin e Punës, Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë kishin thënë më herët gjatë mbledhjes se komision nuk është i duhuri për debate të tilla nuk mundën ta shmangin.

Ervin Salianji: “Policia e ka kapur vetëm për një arsye. Që të mos çohej hetimi deri në fund dhe të mos mësohej kreu i grupit të strukturuar kriminal”.

Paralajmërimin e radhës demokratët ia drejton edhe deputetes Klodjana Spahiu. Qetësia nuk u vendos dot nga kryetarja e komisionit Elisa Spiropali.Pas kësaj, Elisa Spiropali u detyrua ta mbyllë për ta shtyrë në në tjetër orë mbledhjen e komisionit të Punës, Çështjeve Sociale dhe Shëndetësisë./abcnews.al