Rusia kërcënon Bullgarinë për mbyllje të ambasadës në Sofje, përgjigja e Petkovit

schedule02:12 - 1 Korrik, 2022

schedule 02:12 - 1 Korrik, 2022

Kryeministri në largim i Bullgarisë i ka kërkuar Rusisë të mbajë të hapura kanalet diplomatike midis dy vendeve dhe i bëri thirrje Rusisë të tërheqë një ultimatum diplomatik, pasi Sofja dëboi 70 personel të trupës diplomate ruse.

Bullgaria, një vend anëtar i BE-së dhe NATO-s, njoftoi të martën se po depërtonte 70 diplomatë rusë për shkak të shqetësimeve për spiunazh.

Marrëdhëniet e aleatëve dikur të ngushtë janë ndërprerë me fillimin e luftës në Ukrainë, raporton Skynews.

Sipas Ministrisë së Jashtme, ambasadorja ruse Eleonora Mitrofanova i kërkoi Sofjes të anulojë vendimin e saj deri në mesditë të së premtes, përndryshe do t’i kërkonte Moskës që të shqyrtojë mbylljen e plotë të ambasadës ruse në Sofje.

Pas kushtit që Rusia i bëri Bullgarisë, Petkov i kërkoi Rusisë të mbajë të hapura kanalet diplomatike midis Moskës dhe Sofjes, pavarësisht depërtimeve.

Ai shpjegoi se pas 70 dëbimeve, Rusia do të ketë 43 persona staf diplomatik në Sofje, krahasuar me vetëm 12 që ka Bullgaria në Moskë.

“Kërkojmë nga ambasada e Federatës Ruse të tërheqë mesazhin diplomatik që dërgoi sot. Për hir të së kaluarës dhe për hir të së ardhmes, ne duhet të jemi në gjendje të bëjmë hapa përpara me respekt të ndërsjellë”, ka thënë kryeministri bullgar.