“Rrjetat” kapin “dy peshq të mëdhenj” në narkotrafik

schedule21:21 - 17 Tetor, 2018

schedule 21:21 - 17 Tetor, 2018

Një aksion masiv i policisë në kryeqytet ka çuar në arrestimin e dy personave të kërkuar nga drejtësia shqiptare dhe ajo italiane. Në pranga ka rënë Besim Zykaj, i denuar për sekuestrimin e 1.2 ton kanabis në Tepelenë, rast për të cilin është dënuar dhe nje shef rendi si dhe një 43-vjeçar nga Kavaja i kërkuar në Itali si pjesë e një grupi që i janë sekuestruar 120 kilogramë kokainë dhe heroinë. 

I kërkojnë në qiell dhe i gjejnë në tokë… në Tiranë më saktë. Dy personazhe të botës së narkotrafikut, të cilët kanë qenë prej disa vitesh nën hetim nga autoritetet ligjzbatuese shqiptare dhe të huaja kanë rënë në pranga pas një kontrolli masiv të ndërmarrë gjatë së mërkurës nga policia e kryeqytetit.

Gjatë këtyre kontrolleve është kapur një shtetas në kërkim i dënuar me 9 vite burg nga Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda Tiranë, si dhe një shtetas i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia.

Në qeli me qëllim ekstredimin drejt Italisë është dërguar Aleksandër Demiri. Ndaj 43-vjeçarit me origjinë nga Kavaja, Gjykata e Milanos ka lëshuar urdhër arrest ndërkombëtar për “Shkelje të ligjit mbi drogërat”, ku maksimumi i dënimit është 20 vite burg. Demiri dyshohet se është pjesë e një grupi kriminal të goditur që nga 2014 nga drejtësia e vendit fqinj.

Grupi, dyshohet se vetëm në 2 vite i janë sekuestruar nga policia italiane 130 kilogramë heroinë dhe kokainë si dhe i është dokumentuar dërgimi e mbi 2 milionë eurove në Shqipëri. Aleksandër Demiri dyshohet se ishte njëri prej drejtuesve kryesor të këtij grupi kriminal, i cili në dukje nuk kishte lënë kurrë dyshime për përfshirje ne aktivitete kriminale, pasi kishin si mburojë një jetë të rregullt familjare që ushtronin të gjithë antarët e grupit.

Hetimet 2-vjeçare të policisë dhe prokurorisë italiane tregojnë se anëtarët e kësaj organizate bënin një jetë asketësh në Itali. Grupi përdorte kode të vecanta komunikimi dhe nuk takoheshin kurrë në publik me njëri-tjetrin.  Në dosje thuhet se ndryshe nga trafikantë të tjerë, ata nuk blenin makina të shtrenjta dhe nuk frekuentonin jetën e natës.

Në pranga është vënë gjithashtu dhe Besim Zika, 48 vjeç. Këtë të fundit Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda Tiranë e ka dënuar me 9 vite burg, për “Kultivim i lëndëve narkotike”, “Grup i strukturuar kriminal”. Zika dyshohet se ishte pjesë e një grupi të cilit i janë sekuestruar mbi 1.2 ton kanabis në zonën e Tepelenës me 15 nëntor të vitit 2016.

I akuzuar së bashku me Besim Zikën kanë qenë dhe Gani Abazi, ish-shefi i rendit të policisë së Tepelenës si dhe shtetasit Festim e Pëllumb Rona. Pak kohë më parë abcneës pati publikuar dhe përgjimet e këtij grupi ku zbuloheshin dhe rolet e personave tashmë të dënuar edhe nga Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda.

Arrestimet e Demirit dhe zykës janë kryer gjatë së mërkurës Forcat e Operacioneve Speciale dhe Kërkimit, Forcat e Posaçme “Shqiponja” dhe Patrullat e Përgjithshme të Komisariateve, kanë kontrolluar 129 persona dhe 77 mjete në kryeqytet./abcnews.al