Rreth 50 mijë fëmijë të pastrehë në Francë

schedule08:33 - 11 Shkurt, 2022

schedule 08:33 - 11 Shkurt, 2022

Më shumë se 50 mijë fëmijë jetojnë në strehimore, të improvizuara ose në rrugë në Francë, sipas autoriteteve.

Në një deklaratë të lëshuar në nëntor 2020, Fondacioni Abbé Pierre tha se rreh 300,000 njerëz të të gjitha moshave në Francë ishin të pastrehë, më shumë se dyfishi i numrit në vitin 2012 dhe me një përqindje në rritje të grave dhe fëmijëve.

/abcnews.al