Rëndohet bilanci, shkon mbi 9.500 numri i të vdekurve nga tërmeti në Turqi dhe Siri

schedule09:25 - 8 Shkurt, 2023

schedule 09:25 - 8 Shkurt, 2023

Ka shkuar mbi 9500 numri i të vdekurve nga tërmeti që tronditi Turqinë dhe Sirinë në orët e para të mëngjesit të së hënës,

Numri i njerëzve të vrarë në Turqi ka shkuar në 6,957. Është e vështirë të verifikohet numri në Siri, por media shtetërore dhe një grup shpëtimi thonë se rreth 2500 njerëz kanë vdekur.

Gjthashtu më shumë se 60 vende të botës, i kanë ardhur në ndihmë shtetit turk. Kujtojmë që ditën e djeshme në aeroportin e Stambollit zbarkuan me mijëra vullnetarë për t’i ardhur në ndihmë të prekurve nga tërmeti.

/abcnews.al