Rekord i jashtëzakonshëm i Silvës, “magjistari” i dekadës në Premier League

schedule16:41 - 11 Janar, 2020

schedule 16:41 - 11 Janar, 2020

David Silva është padiskutim një nga mesfushorët më të mirë në botë dhe fantazisti spanjoll e ruan këtë vlerësim prej shumë vitesh tashmë. Në verën e sezonit 2009-10, David Silva u largua nga skuadra e Valencias dhe u transferua te Manchester City, aty ku po luan prej 10 vitesh tashmë.

Me mbylljen e kësaj dekade, OptaJoe ka grumbulluar disa statistika të 10 viteve të fundit, aty ku David Silva udhëheq bindshëm në rastet e krijuara për gol në kampionatin anglez të futbollit.

Plot 768 raste ka krijuar David Silva për gol, duke ruajtur vendin e parë. Diferenca me Eden Hazard që renditet në vendin e dytë është e frikshme. Ylli belg ka krijuar 595 raste për gol, plot 173 raste më pak se David Silva. Fenomenal!/abcnews.al