Reagon Tabaku: Nuk shpëtohet ekonomia duke shpresuar në kopje

schedule15:57 - 4 Shtator, 2018

schedule 15:57 - 4 Shtator, 2018

Pas deklaratave të ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Arben Ahmetaj, ka reaguar deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku. Shqipëria sipas saj është vendi me borxhin më të lartë publik në rajon dhe kjo tha Tabaku për shkak të mënyrës se si janë manaxhuar financat publike.

Në një koment në Facebook, ajo e cilëson ligjeërimin e ministrit Ahmetaj grotesk ndërsa deklaroi se 60% e investimeve të huaja sipas Bankës së Shqipërisë është produkt i TAP projekt i sjellë nga qeverisja e PD-së. Kur flet për investimet e huaja, ministri Ahmetaj sipas deputetes së PD-së i ngjan një nxënësi të dobët që ka përfituar nga kopja e një nxënësi të mirë.

Ndërkohë nënkryetarja e Komisionit Parlamentar të Ekonomisë citon Komisionin Europian sipas të cilit, vendi ynë rrezikon të përthahet si pasojë e mungesës së projekteve.

“E vetmja arritje personale e ministrit dhe qeverisë lidhet me rënien e kredisë për biznese, por rritjen e lejeve të ndërtimit”, deklaroi deputetja e opozitës.

Ndërkohë Tabaku akuzoi qeverinë se po pastron paratë në biznes ndërkohë që buxhetin po e rishkon nga mosrealizimi i taksave./abcnews.al