Raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi/ Voton Erdogan, shoqërohet nga bashkëshortja

schedule11:24 - 28 Maj, 2023

schedule 11:24 - 28 Maj, 2023

Erdogan sapo mbërriti në shkollën e mesme Uskudar Saffet Celebi për të votuar, i shoqëruar nga bashkëshortja e tij.

Turmat u mblodhën për të mbështetur Erdogan, ndërsa ai hyri brenda qendrës së votimit në lagjen Uskudar, ku jeton presidenti turk, megjithëse  ai nuk mori shumicën e votave në raundin e parë.

Qendrat e votimit janë hapur dhe rreth 60 milionë votues të Turqisë (diaspora tashmë ka votuar) janë të ftuar të zgjedhin midis vizioneve të paraqitura nga kandidatët nga ora 08:00 deri në orën 17:00.

49.5% e votave të siguruara nga Erdogan, në raundin e parë të 14 majit dëshmuan nëse mbështetjen e gjerë që ai gëzon. Përfshirë votuesit në zonat më të goditura nga tërmeti, i cili la të paktën 50,000 të vdekur dhe tre milionë të zhvendosur.

/abcnews.al