VIDEO/ Dorën në qafë, Rama takon Bidenin në Samitin e NATO-s në Madrit

schedule11:45 - 29 Qershor, 2022

schedule 11:45 - 29 Qershor, 2022

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot  në Spanjë, pasi do të marrë pjesë në punimet e Samitit të NATO-s, i cili do të zhvillohet sot edhe nesër në Madrit.

Gjatë Samiti kryeministri i vendit tonë është takuar edhe me presidentin e SHBA-ve , Joe Biden.

Në video duket kryeministri Rama, i cili ndodhet pas presidenti amerikan Joe Biden.

Rama nxiton për të mbërritur te Biden dhe ndërsa i afrohet i vë dorën në qafë.

Bashkë me Ramën në Samit do të marrin pjesë ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka dhe ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi.

Pasditen e sotme pritet që Rama të vizitojë muzeun kombëtar Prado në Madrid.

Kreu i qeverisë do të shoqërohet nga bashkëshortja e tij, Linda Rama. Më pas, kreu i qeverisë do të marrë pjesë në darkën e shtruar nga Pedro Sanchez.

Ditën e dytë në Madrid, Kryeministri do të zhvillojë një takim bilateral me Kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson dhe në përfundim do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes me Enagás, e cila është një kompani spanjolle energjetike.

Kujtojmë që mbrëmjen e së martës, Rama dhe bashkëshortja e tij u pritën në një darkë zyrtare nga Mbreti dhe Mbretëresha e Spanjës.

/abcnews.al/