Rama në fondacionin “Qemal Stafa”: Rrezikuam qeverisjen për reformën në drejtësi

schedule14:00 - 29 Janar, 2018

schedule 14:00 - 29 Janar, 2018

Reforma në drejtësi është tema që ka riaktivizuar Fondacionin Qemal Stafa. Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij ka nënvizuar se është meritë e Partisë Socialiste që vendi është në prag të hapjes së negociatave. Dhe kjo falë reformës në drejtësi për të cilën të majtët rrezikuan edhe drejtimin e qeverisjes –deklaroi kryeministri Rama.

 

Bëhet përsëri aktiv fondacioni “Qemal Stafa” për këtë vit. Zgjodhën të flasin mbi reformën në drejtësi sipas perspektivës evropiane. Pa as mëdyshjen më të vogël dhe modestinë më të madhe kryeministri ia atribuon Partisë socialiste të gjithë meritën e reformës në drejtësi madje edhe duke rrezikur të drejtën e qeverisjes.

Jo vetëm kjo, por edhe vendosja  e interesit kombëtar mbi gjithçka e dallon me spektrin tjetër politik të cilëve i solli ndër mend histori të së shkuarës.

 

Pas renditjes së suksesve të Partisë Sociliste kryeministri flet mbi rëndësinë që ka eksperienca e të vjetërve socialistë që duhen thirrur për të kontribuar me mendimin e tyre për të tashmen dhe të ardhmen e kësaj partie.

 

Fondacioni “Qemal Stafa” u themelua një dekadë më parë. Drejtuesi i parë ishte Saimir Tahiri që do të zëvendësohej tre vitet e fundit nga Olta Xhaçka. Së fundmi vendoset një emër i ri në politikë, Teuta që ka marrë përsipër të realizojë idetë e hedhura në këtë takim./abcnews.al