Rama viziton fabrikën e peshkut në Kavajë

schedule16:19 - 24 Shtator, 2018

schedule 16:19 - 24 Shtator, 2018

Sektori i peshkut dhe produkteve të detit shihet me përparësi nga qeveria. Arsyeja sipas kryeministrit Edi Rama është ndikimi edhe në rritjen e nivelit të pagave të të punësuarve në peshkim.

Në një vizitë në fabrikën e përpunimit të peshkut dhe produkteve te detit në Kavajë, kreu i qeverisë mori konfirmimin se nëse mbështeten nga qeveria bizneset kanë mundësi të zgjerohen.

“Kemi bërë një investim në bashkëpunim me AZHBR-në këtë vit dhe do ta rrisim sasinë e eksporteve në rreth 1 mijë ton. Procedurat këtë vit kanë qenë shumë lehtësuese. Kemi pasur një sensibilizim shumë të madh nga AZHBR-ja. Përpunohet kryesisht për eksport”.

Sipas administratorit të fabrikës së peshkut problemi kryesor është krahu i punës./abcnews.al