Qeveria e SHBA kundër universitetit Yale: Diskriminon të bardhët dhe aziatikët

schedule09:32 - 14 Gusht, 2020

schedule 09:32 - 14 Gusht, 2020

Departamenti i Drejtësisë i SHBA ka zbuluar se Universiteti Yale, një universitet i madh Ivy League, shkel ligjet e të drejtave civile duke diskriminuar studentët e bardhë dhe aziatikë.

Ky zbulim është bërë pas një hetimi dy-vjeçar, shkruan TGCom24.

Departamenti kërcënoi të padisë universitetin nëse nuk merr masa “korrigjuese” menjëherë, ndërsa një zëdhënës i Yale “kategorikisht” mohoi pretendimet e administratës Trump./abcnews.al