Pse vizita e papritur e Zelensky-t në SHBA është kaq e rëndësishme

schedule11:09 - 21 Dhjetor, 2022

schedule 11:09 - 21 Dhjetor, 2022

Nga Stephen Collinson, CNN

Vizita e Presidentit Volodymyr Zelensky në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën do të forcojë simbolikisht rolin e Amerikës si arsenal i demokracisë në luftën për mbijetesë të Ukrainës dhe do t’i dërgojë një mesazh publik presidentit rus Vladimir Putin.

Ky është udhëtimi i tij i parë jashtë Ukrainës që nga pushtimi rus në shkurt. Ai do të theksojë gjithashtu rolin historik të Presidentit Joe Biden në ringjalljen e aleancës perëndimore dhe që tani po kundërshton ekspansionizmin e ri nga Moska.

Vizita e Zelenskit do të sjellë të njejtën jehonë prekëse të mbërritjes së kryeministrit britanik Winston Churchill në Uashington, 81 vite më parë të enjten, disa ditë pas sulmit japonez në Pearl Harbor.

Ajo vizitë çimentoi aleancën që do të fitonte Luftën e Dytë Botërore dhe do të ndërtonte botën demokratike të pasluftës. Zelensky e krahasoi rezistencën e kombit të tij kundër Rusisë me sfidën e vetmuar të Britanisë ndaj nazistëve në ditët para hyrjes së SHBA-së në Luftën e Dytë Botërore gjatë një fjalimi në Parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar në fillim të këtij viti.

Vizita e tij po zhvillohet në kushte sigurie të rrepta. Biden do të njoftojë një paketë shtesë prej 1.8 miliardë dollarësh për Ukrainën gjatë vizitës, duke përfshirë sistemet raketore Patriot.

Vizita e Zelenskyt vjen gjithashtu pasi Kongresi është gati të nënshkruajë 45 miliardë dollarë të tjera ndihmë për Ukrainën dhe aleatët e NATO-s, duke thelluar angazhimin me forcat e Kievit, raporton abcnews.al.

Vendimi për sistemet raketore Patriot, do të plotësonte një kërkesë të hershme të Ukrainës. Takimi midis Biden dhe Zelensky, të cilët kanë folur disa herë në telefon dhe video por nuk janë takuar personalisht që nga pushtimi, vjen në një moment jetik të luftës.

Ish-komandanti suprem i NATO-s për Europën, Wesley Clark tha se udhëtimi i Zelensky pasqyron një moment kritik kur fati i një lufte që Ukraina nuk mund ta fitojë pa mbështetjen e SHBA-së mund të vendoset përpara se Rusia të rigrupojë trupat.

Si do t’i përgjigjet Putin vizitës së Zelenskit?

Por natyra e vizitës së Zelenskit dhe njoftimi i paketës së radhës, rrezikon gjithashtu të provokojë më tej Putinin. Vizita e tij në Kongres do të krijojë gjithashtu në një debat gjithnjë e më të rëndësishëm në Capitol Hill mbi ndihmën për Ukrainën me republikanët që do të kenë në kontroll shumicën e Dhomës së Përfaqësuesve në vitin e ri.

Vizita e Zelenskit para Krishtlindjeve premton të jetë grusht shteti më i madh i marrëdhënieve me publikun deri më tani për aktorin komik të kthyer në president, i cili ka përdorur me zgjuarsi historinë dhe mitologjinë patriotike të kombeve perëndimore në një seri videosh drejtuar ligjvënësve të shkatërruar nga lufta.

Shpesh, ndërsa është mirënjohës për mbështetjen e jashtme, ai duket se po përpiqet të turpërojë Perëndimin për të bërë më shumë dhe për të krijuar një mirëkuptim më të thellë mes votuesve për gjyqet me të cilat përballet Ukraina.

“Mos harroni Pearl Harbor, mëngjesin e tmerrshëm të 7 dhjetorit 1941, kur qielli u mbulua nga tymi për shkak të avionëve që ju sulmuan. Vetëm mbani mend atë, “tha Zelensky.

“Kujtoni 11 shtatorin, një ditë e tmerrshme e vitit 2001 kur e keqja u përpoq t’i kthente qytetet tuaja, territoret e pavarura, në fushëbetejë. Kur njerëzit e pafajshëm u sulmuan nga ajri, ashtu siç askush nuk e priste, nuk mund ta ndaloje. Vendi ynë përjeton të njëjtën gjë çdo ditë.”

Në gjurmët e Churchillit

Kur Zelensky të mbërrijë në Uashington, ai mund të përjetojë të njëjtin ndjesi që kishte Churchill me dritat e ndezura të kryeqytetit për Krishtlindje pas muajsh në errësirën e sulmeve ajrore.

Zelensky është i sigurt se do të ketë të njejtën lloj mirëseardhjeje heroike dhe do të shpresojë se mbështetja shtesë e SHBA-së do të nënkuptojë se Uashingtoni me të vërtetë do të luftojë për liri,” siç tha Churchill për administratën Roosevelt në fjalimin e tij në Kongres në dhjetor, 1941.

Lideri ukrainas ka të ngjarë të vlerësojë paralelet historike. Ai parafrazoi një nga fjalimet më të famshme të Churchillit gjatë kohës së luftës në një fjalim emocional drejtuar anëtarëve të parlamentit britanik në mars.

“Ne nuk do të dorëzohemi, nuk do të humbasim, do të shkojmë deri në fund”, tha ai.

/abcnews.al