Pse duhet të vendosni një lugë sheqer në shampo

schedule18:26 - 15 Gusht, 2021

schedule 18:26 - 15 Gusht, 2021

Dermatologia Francesca Fusco na sugjeron të vendosim një lugë sheqer kur lahemi, në mënyrë që përmes dushit të bëjmë shtresim në lëkurën e kokës.

Meqenëse shtresimi është i domosdoshëm dhe i mirë për fytyrën tonë, në këtë mënyrë për lëkurën e kokës do të duhet të heqim qelizat e vdekura dhe me lëkurë të pastër do të shmangim lëkurën e thatë dhe zbokthin.

Por edhe sa shpesh duhet ta bëjmë këtë prerje flokësh në shtëpi? Ashtu si me fytyrën, shtresimi mund të jetë një gjë e keqe dhe të krijojë një çekuilibër në vajrat natyralë të kokës sonë. Është mirë ta bëjmë çdo 3-5 herë në varësi të shëndetit të kokës sonë./abcnews.al