Pretendimi se trupat ruse janë paqeruajtëse është absurditet, thotë kryeministri i Australisë

schedule01:02 - 22 Shkurt, 2022

schedule 01:02 - 22 Shkurt, 2022

Kryeministri australian Scott Morrison ka dhënë përgjigjen e tij për zhvillimet e fundit në Ukrainë gjatë një vizite zgjedhore në Tasmani. Ai e hedh poshtë pretendimin e Vladimir Putin se ai po dërgon trupa në zonat separatiste për një mision paqeruajtës. “Sugjerimi se ata janë paqeruajtës është i pakuptimtë,” thotë ai.

Ai thotë se shpreson se përpjekjet diplomatike mund të shmangin një konfrontim të dhunshëm dhe thotë se do të jetë “në hapin e bllokuar” me vendet e tjera në vendosjen e shpejtë të sanksioneve ndaj Rusisë raporton “BBC”. “Rusia duhet të tërhiqet. Ajo duhet të tërhiqet pa kushte. Është e papranueshme, është e paprovokuar, është e pajustifikuar,” thotë ai. / abcnews.al