Presidenti Trump ndalon përdorimin e disa fjalëve në dokumentet e shëndetit

schedule14:13 - 17 Dhjetor, 2017

schedule 14:13 - 17 Dhjetor, 2017

Presidenti amerikan, Donald Trump ka ndaluar zyrtarët e shëndetit që të përdorin disa emërtime në dokumente. Ky vendim ka ngjallur polemika në Shtetet e Bashkuara.

Në dokumentet për buxhetin e vitit të ardhshëm, administrata e presidentit Donald Trump i ka ndaluar autoritetit më të lartë të Shëndetit Amerikan, Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, përdorimin e shtatë fjalëve dhe frazave: Vulnerabël, e drejtë, diversitet, transeksual, fetus, bazuar në dëshmi dhe bazuar në shkencë. Në dy rastet e fundit sugjerohet përdorimi i shprehjes “bazuar në shkencë në konsideratë më standarded dhe dëshirat e komunitetit”.

Lista e zezë e presidentit amerikan ka ngjallur reagime dhe kritika të shumta nga shoqata dhe opozitarët. “Është më e qartë se kurrë: kjo administratë e ka përçmuar shëndetin e grave, njerëzit LGBT dhe shkencën që nga dita e parë”. Kështu shkruan në tuiter Planned Parenthud, rrjeti i organizatave jofitimprurëse që merren me shëndetin dhe ekudimin seksual si dhe me aksesin në shërbime shëndetësore si p.sh aborti.

“Administrata Trump po e bën Amerikën përsëri idiote. Qendrat për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve janë ndaluar nga përdorimi i shprehjeve ‘bazuar në shkencë dhe prova’. Ne do të përfundojë duke përdorur Voodoo dhe shushunja për të trajtuar sëmundjet”. Kështu është shprehur me ironi deputeti demokrat Ted Lieu, i cili perifrazon sloganin e Trump “Bëje Amerikën përsëri madhështore”./abcnews.al