Po sikur t’i fusni këmbët në uthull për 15 minuta

schedule18:08 - 12 Prill, 2021

schedule 18:08 - 12 Prill, 2021

Veçse një nga përbërësit themelorë të kuzhinës, uthulla fsheh shumë përdorime të tjera për të cilat shumë nuk janë të vetëdijshëm, të tilla si deodorant, pastrues, madje edhe si një përbërës për kujdesin natyror të lëkurës dhe flokëve.

Pra, a mund ta imagjinoni se çfarë mund të ndodhë nëse vendosni këmbët në të për 15 minuta?

Lehtëson këmbët e fryrë

 

Për të qetësuar këmbët tuaja të fryra, gjëja më e mirë që mund të bëni është t’i zhytni në ujë të ngrohtë me uthull. Shtoni pak livando të thatë dhe kripë dhe i lini të thithin për 15 minuta.

Përmirëson pamjen dhe shëndetin e tyre

Uthulla mund t’ju ​​ndihmojë të keni këmbë më të pastruara dhe të bukura, pasi heq linjat e shëmtuara të krijuara në këmbë nga thembrat. Në një tas të madh, përzieni uthullën e bardhë me ujë dhe vajin thelbësor të zgjedhur. Vendosni këmbët mbi të për 15 minuta dhe më pas përdorni një gur për të hequr qelizat e vdekura duke i fërkuar butë.

Parandalon infeksionet e mykut

Infeksionet mykotike janë një problem serioz dhe duhet të trajtohen nga një profesionist. Sidoqoftë, për parandalim mund të përzieni ujë të nxehtë me uthull dhe të vendosni këmbët në të për 15 minuta. PH i thonjve do të ekuilibrohet dhe do të bëhet më i shëndetshëm, pasi do të lehtësojë dhimbjen dhe inflamacionin. Përsëri, kjo nuk zëvendëson mjekimin, por do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave dhe parandalimin e problemeve të mëtejshme.

Sidoqoftë, ajo që duhet të mbani mend gjithmonë është se ndërsa dushi i këmbëve me uthull mund të jetë jashtëzakonisht i dobishëm kur përdoret herë pas here, aplikimi i tij i rregullt mund të shkaktojë skuqje të lëkurës, prandaj duhet të shmanget. Prandaj, përdorimi javor është një frekuencë e mirë për një banjë këmbë me uthull./abcnews.al