Po sikur të pini një gotë ujë të nxehtë çdo mëngjes

schedule08:05 - 3 Maj, 2021

schedule 08:05 - 3 Maj, 2021

Pirja e ujit të nxehtë në mëngjes ka qenë një praktikë në Azi për shumë vite për të arritur një shëndet më të mirë. Sipas mjekësisë kineze, pirja e një gote me ujë të nxehtë kur zgjoheni në mëngjes mund të përfitojë nga sistemi juaj i tretjes, ndërsa uji i nxehtë në mëngjes është një nga sekretet e Victoria Beckham për lëkurën e përsosur.

Ndihmon tretjen

Pirja e ujit të nxehtë mund të ndihmojë në procesin e tretjes. Nëse vuani nga dhimbje stomaku, mund t’ju ​​ndihmojë gjithashtu të qetësoheni pasi ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve. Mund të shtoni disa gjethe nenexhiku ose kamomili për të rritur efektin.

Eliminon toksinat

Uji i nxehtë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të hequr toksinat nga trupi juaj , veçanërisht në mëngjes ndërsa stomaku juaj është akoma bosh. Ju mund ta rrisni efektin duke shtuar pak lëng limoni.

Përmirëson imazhin e lëkurës suaj

Ashtë një fakt që marrja ditore e ujit të nxehtë hidraton lëkurën tuaj . Pirja e ujit të nxehtë shpesh, kështu, do të eleminojë toksinat që trupi juaj nuk ka nevojë dhe kështu lëkura juaj do të duket shkëlqyese dhe rrezatuese. Importantshtë e rëndësishme të dini se pirja e ujit të nxehtë është më hidratuese sesa e ftohta, edhe pse uji i ftohtë ka një efekt më freskues.

Përmirëson qarkullimin më të mirë të gjakut

Duke konsumuar ujë të nxehtë do të aktivizoni qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar në uljen e dhjamit të ruajtur të trupit. Arteriet dhe venat do të transportojnë gjak në mënyrë më efikase në trup, dhe sipas hulumtimeve, nëse qëndroni të hidratuar mund të përmirësoni nivelet e relaksimit dhe të ulni nivelet e stresit./abcnews.al