Përhapja e frikshme e epidemisë: 1600 persona humbin jetën nga koronavirusi

07:16 | 16/02/202007:160

Numri i vdekjeve nga epidemia e koronavirusit në Kinë ka arritur shifra të frikshme. Deri më tani raportohet për 1.600 viktima. Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) vlerësoi përpjekjet e vendit për të përmirësuar sëmundjen e re, duke thënë se ata kanë “blerë kohën e botës” dhe se kombet e tjera duhet të shfrytëzojnë sa më shumë .

Ndërkohë Franca raportoi vdekjen e parë në Evropë nga infeksioni, i njohur si COVID-19, ku humbi jetën një turist kinez nga provinca Hubei.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, u bëri thirrje qeverive të rrisin përpjekjet e tyre për t’u përgatitur për virusin, duke thënë “është e pamundur të parashikoni se cilën drejtim do të marrë kjo epidemi”.

Agjensia është “e shqetësuar nga rritja e vazhdueshme e numrit të rasteve në Kinë”, dhe nga raportet për numrin e punonjësve shëndetësorë që janë infektuar ose kanë vdekur, tha Tedros, duke kritikuar atë që ai e quante “mungesë urgjence në financimin e përgjigjes nga bashkësia ndërkombëtare.”

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono