Përfitimet shëndetësore që merrni nga vajrat më të njohur esenciale

schedule09:45 - 14 Prill, 2021

schedule 09:45 - 14 Prill, 2021

Vajrat esenciale shoqërohen me diçka të rafinuar dhe misterioze. Që nga kohërat antike ato përdoren në mjekësi, kozmetologji dhe gatim. Karakteristikat e dobishme të vajrave esenciale janë shumë të kërkuara edhe në ditët tona.

Vajrat mund të përdoren në mënyra të ndryshme: aplikohen në trup në formën e një lëngu të bazuar në vaj ose ujë ose spërkaten me një shishe spërkatëse në kombinim me substanca të tjera. Le të shohim përfitimet shëndetësore të 7 vajrave të njohur dhe mënyrën e përdorimit të tyre.

1. Vaji esencial livando

Ky vaj siguron normalizimin e gjumit dhe zgjimit, menaxhimin e stresit. Përveç kësaj, vaji rinon, rinovon dhe freskon lëkurën, promovon procesin e shpejtë të rigjenerimit të përbërjes së tij qelizore.

2. Vaji esencial i rozmarinës

Stimulon gjëndrat dhe përdoret për rritjen e flokëve. Besohet gjithashtu se vaji esencial i rozmarinës ngadalëson humbjen e parakohshme të flokëve dhe thinjat. Për shkak të vetive të tij antiseptike përdoret si ilaç për puçrrat dhe sëmundjet e lëkurës.

3. Vaji esencial Ylang Ylang

Ky vaj përdoret për të zvogëluar presionin e lartë, ndihmon në relaksimin dhe qetëson sistemin nervor qendror dhe rregullon rrjedhën e adrenalinës.

4. Vaji esencial i pemës së çajit

Ky vaj përmirëson gjendjen e lëkurës së fytyrës, parandalon rënien e flokëve dhe i bën ato më të ndritshme.

5. Vaji esencial eukalipt

Heq stresin dhe rikuperon pas stresit fizik dhe mendor.

6. Vaji esencial mente

Përmirëson gjendjen shpirtërore, ndihmon në eliminimin e tensionit nervor dhe ndjenjave të ngurtësisë.

7. Vaji esencial i trëndafilit

Është një nga afrodiziakët më të fuqishëm natyrorë, i cili jep besim, favorizon zhvillimin e fantazisë./e.b-abcnews.al