Përfitimet që merrni nga konsumi i kafesë do t’ju habisin

schedule15:56 - 3 Tetor, 2021

schedule 15:56 - 3 Tetor, 2021

Nëse i përkisni shumicës së njerëzve që nuk mund ta nisni ditën pa pirë kafe, ndoshta nuk mund ta kaloni ditën të paktën pa një filxhan. Por nëse e teproni me sasinë, mund të keni efekte anësore si nervozizëm dhe stres. Sidoqoftë, ka disa efekte të tjera të kafesë për të cilat mund të mos keni dëgjuar më parë dhe madje mund t’ju ​​befasojnë.

Konsumi i kafesë çdo ditë mund të ndikojë te jetëgjatësia. Një studim zbuloi se njerëzit që pinin kafe çdo ditë kishin më shumë gjasa të jetonin më gjatë se ata që pinin pak ose aspak kafe. Studiuesit madje raportuan se konsumimi i një deri në tre filxhanë kafe në ditë shoqërohet me një ulje prej 15% të rrezikut të vdekjes, shkruan abcnews.al

Besohet se antioksidantët, kafeina dhe komponimet e tjera në kafe mund të përmirësojnë shëndetin kardiovaskular dhe nivelet e glukozës në gjak, të cilat mund të kontribuojnë në një jetë më të gjatë. Sipas Health, konsumi i kafesë gjithashtu mund të lidhet me shëndetin neurologjik.

Përveç kësaj, kafja mund t’ju ​​mbrojë nga zhvillimi i sëmundjes Alzheimer dhe të luftoni depresionin. Është treguar gjithashtu se përmirëson përqendrimin, ndihmon në djegien e yndyrës, përmirëson performancën fizike, zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe mbron mëlçinë. /abcnews.al