Pedagogë dhe studentë, protestë para gjykatës pas ndryshimit të pronësisë së Kopshtit Botanik

schedule11:39 - 9 Tetor, 2019

schedule 11:39 - 9 Tetor, 2019

Ndërkohë që Gjykata Administrative shqyrton padinë e Fakultetit të Shkencave të Natyrës ndaj Bashkisë së Tiranës për vendimin e marrë në korrik, përmes të cilit i kalon në pronësi asaj Kopshtin Botanik, një numër i madh pedagogësh dhe studentësh kanë dalë në protestë në ambientet para godinës.

https://www.youtube.com/watch?v=tGhDZktDwHM

“Jemi të shqetësuar sepse është një aset i krijuar në 50 vjet dhe ka vlera të jashtëzakonshme. Kalimi në pronësi të pushtetit lokal krijon një rrezik për menaxhimin e kësaj prone”, shprehet njëri prej pedagogëve.

“Studentët kryejnë praktika dy javore aty dhe Kopshti Botanik dhe është nga të paktat laboratore që kemi”, u shpreh një prej studentëve protestues.

Bëhet fjalë për 13 hektarë tokë të Kopshtit Botanik që ka kaluar nga pronësia e Fakultetit të Shkencave të Natyrës tek Bashkia e Tiranës.

 

Ndërkohë, në një reagim kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj tha se projekti i Bashkisë është në mbrojtje të këtij kopështi, ashtu si shumë projekte të tjera, duke shtuar se është PD ajo që ka kryer vjedhje.

“Vetë PD ka vjedhur një pjesë të kopshtit dhe ka hedhur beton. Në fakt ne e garantojmë këtë ruajtje. Bashkia po e transformon kopshtin në fuqi të madhe mbjellëse.

Punët e bashkisë janë nga më të mirat. Ne sjellim sensibilizim. Dhe shumë mirë që këto projekte i kanë kaluar bashkisë. Ata që duan të bëjnë shkencë dhe nuk janë matrapazët e Mynyrit janë të mirëpritur. Mynyri me shokë kërkon të marrë pesë mijëlekshin e nuseve. Unë di të ndaj ata që marrin pesëmijë lekshet e nuseve për kopshtion botanik, nga shkencëtarët”-u shpreh ai. /abcnews.al/