PD kërkon hetimin e krimeve zgjedhore nga SPAK, Gjiknuri përjashton diskutimet për qeveri tranzitore

16:36 | 12/02/202016:360

Policia do të ketë rol më të madh gjatë ditëve kur shqiptarët do t’i drejtohen kutive të votimit.

Kjo kërkesë e Partisë Demokratike është diskutuar sot më në detaje në tryezën e Reformës Zgjedhore, ku ndryshe nga takimet e mëparshme ishin të pranishëm dhe dy ekspertë të ODIR-it.

“Është roli i Policisë së Shtetit në një kuadër masash, të garantojë fushën e barabartë të lojës”,  theksoi ish deputeti i PD, Oerd Bylykbashi.

Deri më tani asnjë çështje që lidhet me akuzat për krime zgjedhore nuk është hetuar nga organet e drejtësisë. Këtë PD pretendon që ta bëjë struktura e posaçme kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Kemi bërë propozime në lidhje me rolin që duhet të ketë Prokuroria, qoftë Prokuroria e Posaçme qoftë ajo e zakonshme”, u shpreh Oerd Bylykbashi.

Pjesë e kësaj tyreze nuk do të jenë diskutimet për krijimin e një qeverie tranzitore para zgjedhjeve, siç kërkon PD.

 “Ato gjëra që nuk janë arritur me “luftë” në rrugë nuk mund ti marrësh në tavolinën e negociatave. Nuk ka sens të diskutohet kjo gjë në këtë tavolinë. Është një çështje e natyrës politike për të cilën Partia Demokratike ka qasjen e saj, por mazhoranca e ka bërë të qartë. Qeveria është kushtetuese, qeveritë teknike nuk janë të dobishme për popullin”, deklaroi Damian Gjiknuri.

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në tyrezë, Rudina Hajdari tha se nuk do të hiqet dorë nga ndryshimi i sistemit. Për propozimet e PD ajo pati këtë koment: “Kishte edhe propozime të tjera që erdhën nga PD-ja, por vijnë të një natyre politike. Propozimet do ishte mirë t’i kishim marrë më herët, që takimet të jenë sa më produktive”, tha më tej Rudina Hajdari.

Në tryezën e ardhshme diskutimet do të fokusohen tek financimi i fushatave zgjedhore. Palët janë dakordësuar që të kenë një dokument të dakordësuar deri më 15 mars.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono