Pasojat “katastrofike” nga shpërthimi në Athinë, ndërtesa të dëmtuara deri në 200 m larg

schedule11:13 - 26 Janar, 2022

schedule 11:13 - 26 Janar, 2022

Mediat në Greqi kanë publikuar pamje nga shpërthimi i fuqishëm që tronditi Athinën mëngjesin e së mërkurës. Shpërthimi i fuqishëm në Avenue Syggrou 3 ndodhi pak pas orës 06:00 dhe sinjalizoi alarmin në zonë, por krijoi edhe një skenë “lufte”.

Tashmë kanë nisur edhe hetimet për shkakun e shpërthimit ndërsa nga vlerësimet fillestare duket se bëhet fjalë për rrjedhje gazi. Si pasojë e shpërthimit mbeti i plagosur një 78-vjeçar, i cili është dërguar menjëherë në spital ku i është nënshtruar edhe një operacioni.

I moshuari ka lëndime në gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme. /abcnews.al/