Pas Turqisë, tërmeti “shkund” edhe Greqinë

schedule11:59 - 7 Shkurt, 2023

schedule 11:59 - 7 Shkurt, 2023

Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë pak minuta më parë në Greqi.

Mësohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 4.8, ndërsa  epiqendra ka qenë në qytetin e Selanik, në zonën e Sithonia të Halkidikis.

Tërmeti në Greqi vjen një ditë pas lëkundjeve shkatërruese që ndodhën në juglindje të Turqisë dhe që shkaktuan dëme kolosale edhe në Siri.

E gjitha Europa dhe Bota është solidarizuar duke i ardhur në ndihmë shtetit turk, ndërsa paniku ka përfshirë  edhe shtetet e tjera.r.t/abcnews.al