Pas pushimeve deputetët i rikthehen Kuvendit, anti-shpifja diskutimi i parë

schedule18:41 - 19 Janar, 2020

schedule 18:41 - 19 Janar, 2020

Pas një pushimi mbi 1 mujor 122 deputetët do i rikthehen Kuvendit. Pasditen e së hënës, në orën 17:00 kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi do të çel sesionin e 6-të, të Legjislaturës 9-të të Kuvendit.

Kjo do të jetë një seancë formale pasi në të nuk ka projektligje për t’u diskutuar e miratuar. Referuar të shkuarës, kryetari i Kuvendit drejton një mesazh për deputetët, për bashkëpunim mes tyre për ligje të rëndësishme.

Në këtë seancë nuk do të jetë kryeministri Edi Rama. Ky i fundit do të jetë në Kiev të Ukranis, vendi i parë që ai do të vizitojë si kryeses i OSBE-së.

Seanca e pasdites do të pasohet nga një mbledhje të Konferencës së kryetarëve që do të caktojë programin dhe kalendarin e punimeve të Kuvendit për javët në vijim.

Anti-shpifja që mbylli sesionin e kaluar pritet që të jetë edhe diskutimi i parë i këtij sesioni të ri parlamentar.

Presidenti Meta ka kërkuar prej Kuvendit rishikim të paketës pasi sipas tij cenonin lirinë e medias por maxhoranca ka paralajmëruar se do e rrëzojë atë në seancën më të afërt parlamentare.

Gjatë këtij sesioni një vëmendje të veçantë do të marrë dhe kuadri ligjor që prek ndërtimet./abcnews.al