Parlamenti grek miraton paketen e masave për shkurtim buxheti

schedule12:42 - 16 Janar, 2018

schedule 12:42 - 16 Janar, 2018

Pavarësisht grevës së përgjithshme të transportit publik dhe protestave të ashpra në zona të ndryshme të kryeqytetit, parlamenti grek miratoi paketën e re të masave për shkurtime të mëtejshme të buxhetit.

Teksa mijëra protestues manifestonin në Athinë dhe Selanik, Parlamenti grek miratoi paketën e re të masave për shkurtime të mëtejshme në buxhet, në atë që qeveria e koalicionit të majtë e kryeministrit Tsipras synon të jetë grupi i fundit i rëndësishëm i shkurtimeve të shpenzimeve dhe reformave që vendi duhet të zbatojë para se të programi i shpëtimit të përfundojë në gusht të këtij viti.

Projekt-ligji prej 1.500 faqesh, i cili përfshin kërkesat e kreditorëve ndërkombëtarë të Greqisë për të përshpejtuar ankandet e pronave të përjashtuara dhe ndryshimet në ligjin e punës, që do ta bënte më të vështirë sindikatat për të organizuar greva, u miratua nga 154 deputetë në parlamentin me 300 vende. Rreth 141 deputetë nga opozita Demokracia e Re, Aleanca Demokratike, Agimi i Artë dhe Bashkimi i qendrës votuan kundër të gjitha dispozitave të përfshira në projekt-ligj.

Kryeministri Alexis Tsipras u tha deputetëve se ky projektligj sjell Greqinë “vetëm një hap nga fundi i paketës së shpëtimit”.

Tsipras hodhi poshtë pretendimet e opozitës se ligji i ri do të ndalojë të drejtën për të bërë grevë.

Nga ana e tij, kreu i Demokracisë së Re Kyriakos Mitsotakis akuzoi Tsipras për “shpengimin e së ardhmes së vendit” dhe dëmtimin e ekonomisë së saj.

“Mitsotakis gjithashtu akuzoi Tsipras dhe partinë e tij SYRIZA për “kërcënim të investitorëve, kur ishin në opozitë duke mos besuar deklaratë e qeverisë se vendi po del me sukses nga plani i shpëtimit.

Votimi në Parlament u zhvillua pasi rreth njëzet e një mijë njerëz në Athinë dhe Selanik marshuan në shenjë proteste.

Ndërkohë, greva e transportit publik të së hënës – autobus, tramvaj, shërbime metro – në kundërshtim me projekt-ligjin shkaktoi probleme për udhëtarët në kryeqytetin grek.

Ndërprerja ndikoi gjithashtu në shkollat shtetërore dhe në spitalet publike, ndërsa një grevë tre orëshe e kontrollorëve të trafikut ajror shkaktoi riplanifikimin dhe anulimin e fluturimeve./abcnews.al