Parashikimi i motit, si do të ndryshojnë temperaturat gjatë ditës

schedule07:30 - 8 Mars, 2021

schedule 07:30 - 8 Mars, 2021

Sipas MeteoAlb masat ajrore nga verilindja e kontinentit do të kushtëzojnë në vendin tonë mot kryesisht të kthjellët, por më të ftohtë gjatë pjesës së parë të ditës.

Por orët e pasdites sjellin shtim të vranësirave në zonat veriore duke rrezikuar gjatë mbrëmjes dhe natës reshje të pakta.

Temperaturat e ajrit rriten në mëngjes, por mbeten konstante në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga -1°C deri në 16°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi 28 km/h nga drejtimi Jugor-Jugperëndimor duke krijuar ne det dallgëzim 2 ballë.

Kosova

Moti i kthjellët dhe i ftohtë do të jetë prezent në të gjithë territorin e Kosovës.

Vranësirat do të jenë të pranishme gjatë paradite.

Por mesdita dhe orët vijuese sjellin shpeshtim të vranësirave dhe reshje shiu e dëbore në të gjithë Kosovë.

Maqedonia e Veriut

Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të vijojnë gjatë hënë në MV ku vranësirat dhe reshjet e shiut e dëborës do të jenë të pranishme por në sasi të pakta.

Temperaturat e ajrit do të luhaten nga -1 deri në 12 gradë.

Rajoni dhe Europa

Alpet e Europës dhe Europa veriore do dominohen nga vranësira dhe reshje dëbore.

Po ashtu vendet e rajonit të Ballkanit do të paraqiten me rrebeshe shiu.

Ndërsa mot të kthjellët do kenë Europa Perëndimore, rajoni i Mesdheut dhe Lindja.

/abcnews.al/