moti

osmaniiii.gif
eri Ida09:05 | 30/03/2020

Në një lidhje direkte për  “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin, meteorologu Hakil Osmani ka folur për ndryshimet e motit që do të na shoqërojnë gjatë kësaj jave.

Meteorologu është shprehur se dy ditet e para te javës pritet të jetë me mot të kthjellët, ndërsa duke filluar nga e merkura në zonat malore dhe lindore pritet të ketë prezencë të vranësira që do të sjellë edhe reshje shiu e bore.

“Kjo javë do të ketë mot të paqëndrueshëm sot dhe neser edhe pse do të kemi kthjellime në pjesën më të madhe të vendit në zonat lindore pritet të kemi reshje të shkurtra.  dita e mërkurë do të jetë dhe dita që do të sjellë më shumë reshje me intensitet mesatar dhe itensiv. Duke qenë se do të kemi një rënie termike, që temperaturat minimale do të zbresin deri në -2 apo -3, pritet që të kemi dhe shfaqjen e reshjeve të borës në zonat malore kryesisht në Shkodër dhe në Lezhë. Të martën dhe të mërkurën do të kemi një rënie të vlerave termike”, ka thënë meteorologu./abcnews.al

MOTI-BORA-1.jpg
eri Ida07:14 | 30/03/2020

Fillimi i javës dt 30 Mars 2020 moti do të mbetet me vranësira mesatare deri të dendura të pasuara nga rreshje shiu të pakta në zonën jugperëndimore.

Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5-1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje.

Temperaturat min dhe max: zonat malore 5/15°C, zonat e ulëta 7/22°C dhe zonat bregdetare 9/19°C./abcnews.al

moti-2.jpg
eri Ida07:20 | 29/03/2020

Moti për ditën e nesërme parashikohet i kthjellët dhe me vranësira të pakta kalimtare.

Parashikohen mjegull dhe mjegullinë lokale në zonat luginore në orët e mëngjesit. Era do të fryjë nga Verilindja e Veriperëndimi 2-12 m/sek, përgjatë vijës bregdetare erë me shpejtësi 10-20 m/s.

Valëzimi në dete parashikohet të jetë forcës 2-3 ballë, me lartësi vale 1.0-1.5 metra./abcnews.al

moti-i-vrane5t.jpg
in a07:34 | 28/03/2020

Dita e sotme do të shoqërohet me vranësira mesatare, shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme dhe me intensitet të ulët kryesisht në zonën e qendrore dhe atë veriore.

Në zonën e jugut do të ketë më tepër kthjellime, por edhe në zonat e sipërpërmendura nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell.

Gjithashtu lokalisht reshjet do të jenë edhe në formën e shtrëngatave.

987-2.jpg
in a07:24 | 27/03/2020

Dita e sotme do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqendrueshme.

Moti parashikohet kryesisht i vranët. Reshjet e shiut do të jenë të herëpasherëshme, me intensitet të ulët.

Ndërkohë në zonat malore priten reshje të dobta bore.

Era do të jetë nga kuadrati i lindjes me shpejtësi 1-10m/s, përgjatë vijës bregdetare, ndërsa në jug hera-herës fiton intensitet deri në 15m/s.

963-4.jpg
in a08:37 | 26/03/2020

Ditën e sotme priten reshje të dobëta në të gjitha qarqet.

Sipas MeteoAlb në verilindje dhe juglindje reshjet do të jenë në formë dëbore.

Temperaturat maksimale do të shënohen në bregdet me 16 °C, ndërsa temperaturat minimale në vendet e ulëta do të arrijnë deri në 0 °C.

Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: 10 / 16 °

në vendet e ulëta: 9 /15 °C

në vendet malore: 0 / 7 °C

b2-2.jpg
Sid Orela13:08 | 24/03/2020

Moti i ngrohtë në fillim të marsit na krijoi përshtypjen se kishte ardhur zyrtarisht pranvera në vendin tonë. Por, fillimi i kësaj jave solli edhe një ulje të ndjeshme të temperaturave dhe duket sikur dimri është sërish këtu.

Me uljen e temperaturave, nuk kanë munguar as reshjet e borës në zona të ndryshme të vendit përfshirë këtu edhe fshatrat e Dajtit. Mëngjesin e kësaj të marte një re e bardhë dhe e dendur e kishte mbuluar malin dhe tashmë ai është zbardhur nga bora.

Pamje të një dimri të vonuar mund të shihen nga foto të bëra në fshatrat si Zallbastari dhe zona të tjera pranë Dajtit. Në disa momente, që zgjatën pak, një borë e lehtë ra dhe në kryeqytet.

Sipas MeteoAlb, moti i ftohtë me reshje të pakta do të na shoqërojë gjatë gjithë javës. /abcnews.al/

 

 

10.jpeg
in a07:32 | 24/03/2020

Sipas MeteoAlb: Gjatë paradites vendi jonë PARAQITET me vranësira të dendura , POR në zonat malore dhe pjesërisht atë të ulët do ketë reshje dëbore. NDERSA pasditja dhe mbrëmja sjellin përmirësim të përkohshmë të motit në të gjithë vendin, duke bërë që moti të ketë herë pas here me alternime kthjellimesh.

Temperaturat e ajrit ulen sërisht në vlerat minimale  dhe maksimale më e ndjeshme rënia do jetë në veri-verilindje të vendit duke luhatur vlerat ditore  nga -5°C mëngjesi deri në 12°C mesdita.

Era do fryjë mesatareme shpejtësi deri 45 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar brigjet detare dallgëzim mbi 3 ballë.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono