Paralajmërimi i fortë i NATO-s për Rusinë: “Bisha” dëshiron të marrë kontrollin e Ballkanit Perëndimor

schedule14:52 - 30 Nëntor, 2022

schedule 14:52 - 30 Nëntor, 2022

NATO është zotuar të ndihmojë fqinjët e Rusisë të mbijetojnë si kombe të pavarura, duke thënë se rezultati i luftës është me rëndësi ekzistenciale për vende si Moldavia dhe Gjeorgjia.

“Mesazhi është i qartë: se të gjithë aleatët e NATO-s janë të vetëdijshëm se bisha gjithashtu dëshiron të marrë kontrollin e Ballkanit Perëndimor, dhe ne kemi nevojë – në mënyrë praktike, të arritshme. mbështetje – për të ndihmuar këto vende të mbijetojnë”, tha përfaqësuesi i Estonisë Urmas Reinsalu në një takim të ministrave të jashtëm të NATO-s.

Fokusi i bisedimeve të sotme ishte Bosnja, si dhe ish-republikat sovjetike të Moldavisë dhe Gjeorgjisë, të cilat të dyja kanë rajone separatiste të pushtuara nga trupat ruse.

“Pika qendrore e gravitetit për këto kombe, për Moldavinë, për Gjeorgjinë, është sigurisht rezultati i kësaj lufte. Kjo është me rëndësi ekzistenciale për integritetin e tyre territorial, e drejta e tyre në të ardhmen për të zgjedhur rrugën e tyre për jetën”, shtoi ai.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg e theksoi këtë, duke thënë se vendet duhet të mbështeten tani.

“Ata janë prekur nga ndikimi rus në mënyra të ndryshme në Ukrainë, por më mirë t’i mbështesim tani në vend që të shohim zhvillime që shkojnë absolutisht në drejtimin e gabuar siç pamë me pushtimin e Ukrainës në fillim të këtij viti”, tha Stoltenberg.

Udhëheqësit evropianë kanë frikë se vendet në skajet jugore dhe lindore të kontinentit do të humbasin durimin në pritje të anëtarësimit në BE dhe NATO, gjë që mund t’i lërë të hapur ndaj destabilitetit, si dhe përpjekjeve ruse dhe kineze për të fituar ndikim.

Ministrja e Jashtme boshnjake Bisera Turkoviç, e cila u ftua të bashkohej në takimin e NATO-s, tha se ishte e shqetësuar për synimet e Rusisë për vendin e saj.

“Ne kemi përfaqësues rusë në qeverinë tonë dhe ndarja në vendin tonë është e thellë”, tha ajo. /abcnews.al