Papa Françesku dënon pa rezerva pushtimin rus të Ukrainës: Luftë mizore dhe e pakuptimtë

schedule13:08 - 30 Qershor, 2022

schedule 13:08 - 30 Qershor, 2022

Papa Françesku akuzoi të enjten pa rezerva Rusinë për pushtim të armatosur, ekspansionizëm dhe imperializëm në Ukrainë, duke e quajtur konfliktin një luftë agresioni mizore dhe të pakuptimtë.

Papa, duke folur para një delegacioni të udhëheqësve ortodoksë në Romë, tha se konflikti i vë të krishterët kundër njëri-tjetrit, raporton Reuters.

Si Rusia ashtu edhe Ukraina janë kryesisht të krishterë ortodoksë, por ka një pakicë të konsiderueshme katolike në Ukrainë.

“Pajtimi midis të krishterëve të ndarë, si një mjet për të kontribuar në paqen midis popujve në konflikt, është një konsideratë më shumë në këto ditë, pasi bota jonë është e ndërprerë nga një luftë mizore dhe e pakuptimtë agresioni në të cilën shumë e shumë të krishterë po luftojnë njëri-tjetrin”, tha Papa.

Papa gjithashtu u tha vizitorëve të tij ortodoksë, në një referencë të qartë për Rusinë, se të gjithë duhet “të pranojnë se pushtimi i armatosur, ekspansionizmi dhe imperializmi nuk kanë asnjë lidhje me mbretërinë që shpalli Jezusi”.

Ishte dita e dytë radhazi që Papa foli për konfliktin në Ukrainë. Të mërkurën ai dënoi bombardimin e një qendre tregtare të mbushur me njerëz në qytetin e Kremenchuk. /abcnews.al