OKB: Më shumë se 3700 civilë janë vrarë që nga fillimi i luftës në Ukrainë

schedule13:12 - 18 Maj, 2022

schedule 13:12 - 18 Maj, 2022

Sipas Zyrës së Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR),  3752 civilë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i luftës më 24 shkurt, shkruan BBC.

Sipas të dhënave, 4062 civilë të tjerë janë plagosur.

Lexo edhe: Ukraina bën bilancin: Kemi vrarë mbi 28 mijë ushtarë rusë

Shumica e civilëve janë vrarë nga bombardimet, raketat dhe sulmet ajrore. Gjithashtu sipas OKB-së, besohet se shifrat janë më të larta se sa janë raportuar.

/abcnews.al