NUMRAT/ Shqiptarët e mbetur jashtë, Ministria e Jashtme publikon kontaktet e ambasadave e konsullatave

schedule15:15 - 27 Mars, 2020

schedule 15:15 - 27 Mars, 2020

Situata nga pandemia e covid-19 ka bërë që shumë vende të izolohen, po kështu edhe Shqipëria.

Ditën e sotme Ministria e Jashtme ka publikuar numrat e kontaktit për të gjitha konsullatat dhe ambasadat shqiptare në vendet të tjera.

Këto numra shërbejnë për të gjithë shqiptarët që kanë mbetur jashtë vendit dhe duan të kthehen në vend.

Njoftimi i plotë i Ministrisë së Jashtme: 

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme informon të gjithë shtetasit shqiptarë, se janë duke u marrë masa për kthimin në Shqipëri të qytetarëve shqiptarë që kanë ngelur të bllokuar në vende të ndryshme të botës, si pasojë e mbylljes së kufijve nga COVID-19.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, në bashkëpunim me Njësinë e Krizës të ngritur në MEPJ dhe Përfaqësitë Shqiptare në botë, është duke punuar për të mundësuar rikthimin e këtyre qytetarëve sipas kategorive si më poshtë:

👉 Qytetarët shqiptarë me qëndrim mbi 90 ditë në vendet ku ata tashmë janë bllokuar;
👉 Studentët shqiptarë në vendet ku ata studiojnë dhe
👉 Rastet humanitare.

Për të gjithë qytetarët që ndodhen në këto kushte, dhe kanë nevojë për ndihmë 🆘 apo informacionℹ️, telefononi📞 në numrat e vënë në dispozicion për emergjencat.

Përfaqësia Nr. Emergjence
📍ABU-DHABI 📞 +971 58 570 5112
📍ANKARA 📞+905495611985
📍ATHINË 📞+30 694165 8183
📍BEOGRAD 📞00 381 63 30 95 98
📍BERLIN 📞0049 1798215905 / 0049 174 8619587
📍BERNË 📞+41774099729
📍BRATISLAVË 📞00421 904 801 391/ 00421 944 223 941
📍BRAZIL 📞55 61 99114 6568
📍BUDAPEST 📞+36 30 201 3676
📍BUKURESHT 📞+40784932223
📍HAGË 📞0031616275159
📍IZRAEL 📞 00972 (0) 54 904 2813
📍KAJRO 📞 201060300388
📍KATAR 📞+97470277222
📍KANBERA 📞+ 61 450 977 145
📍KOPENHAGEN 📞+4591636640
📍KUVAJT 📞96594048219
📍LONDËR 📞+44 (0) 75 18662630
📍MADRID 📞+34 606 376 830
📍MOSKË 📞+7 929 968 05 38
📍OTAVË 📞+1 613 864 7575
📍PARIS 📞+33 1 47 23 31 51
📍PEKIN 📞+86 13810476221
📍PODGORICË 📞38267288757
📍PRAGË 📞+420 775 041 553
📍PRISHTINË 📞00383 45 618 618
📍RIAD 📞+966501905586 /966532405751
📍ROMË 📞+39 3420498192
📍SHKUP 📞 38975376896
📍SLLOVENI 📞38631240760
📍SOFJE 📞+359 89 4311493
📍STOKOLM 📞+46 73 57 42 350
📍TOKIO 📞03-3543-6861
📍VARSHAVË 📞 +48 501194910
📍VATIKAN 📞+39 06 39721599
📍VJENË 📞+00436767886324
📍WASHINGTON 📞+1 347 241 4434/ +1 202 758 9526
📍ZAGREB 📞00385 91 53 07 477
📍KONSULLATA BARI 📞+39 080 2055842
📍KONSULLATA JANINË 📞0030-6947072353
📍KONSULLATA MILANO 📞+39 3497834666
📍KONSULLATA MYNIH 📞+4915237913997
📍KONSULLATA SELANIK 📞0030 6983661224
📍KONSULLATA STAMBOLL 📞00905396566219
📍MISIONI BE BRUKSEL 📞0032485401237
📍MISIONI GJENEVË 📞+41 79 151 85 04/+4122 7311143
📍MISIONI NATO 📞+32 2 707 2782
📍MISIONI OKB NJU JORK 📞+1 347 241 4434/ +1 202 758 9526
📍MISIONI OSBE-VJENË 📞+43 1 328 8710
📍MISIONI STRASBURG 📞+33 3 88 36 02 06
📍MISIONI UNESCO 📞+33 (0) 1 45 68 32 44 +33 (0) 6 15 63 09 67

./abcnews.al