Nga blerja e rrobave firmë te “selfie-t”, zakonet që shkaktojnë varësi

schedule16:52 - 5 Gusht, 2022

schedule 16:52 - 5 Gusht, 2022

E vërteta është se edhe zakonet më të përditshme mund të bëhen problematike dhe të dëmshme për mendjen dhe trupin tuaj, gjë që mund të çojë në sjellje kompulsive.

Hidratimi i lëkurës

Hidratimi i lëkurës për një kohë të gjatë mund të ndalojë vetëhidratimin e saj. Një studim zbuloi se nëse ndaloni përdorimin e kremrave, lëkura mund të mbetet e thatë deri në 3 javë pa u vetëhidratuar. Por lajmi i mirë është se lagështia natyrale mund të rikthehet natyrshëm dhe gradualisht.

Konsumimi i sodës dietike

Sodat dietike kanë në përbërjen e tyre ëmbëlsues artificialë dhe për shkak se janë po aq të ëmbla sa sheqeri, ato nxisin dëshirat dhe varësitë. Kjo është arsyeja pse kalimi nga soda e zakonshme në dietë nuk është qasja më e mirë nëse doni të humbni peshë.

Aplikimi i balsamit për buzët

E konsideruar si një varësi e sjelljes, dëshira për të aplikuar balsam buzësh është shqetësuese për një numër të madh njerëzish. Kjo sepse të jep kënaqësi dhe mund të bëhet një akt obsesiv, si kafshimi i thonjve apo krehja e flokëve.

Ju dëgjoni muzikë

Kur dëgjoni muzikë, dopamina lirohet në tru. Kjo mund t’ju bëjë të ndiheni euforikë dhe të dëshironi më shumë. Për fat të mirë, dëgjimi i muzikës shoqërohet gjithashtu me një sërë përfitimesh, duke përfshirë rritjen e performancës njohëse, reduktimin e stresit dhe ngritjen e humorit.

Zbardhja e dhembeve

Zbardhja e dhëmbëve nuk shkakton vetëm varësi, por çrregullimi ka emrin e vet: leukoreksi. Mund të shihet si një problem i deformimit të trupit, pasi njerëzit priren t’i shohin dhëmbët e tyre si gjithmonë të pista dhe të verdhë, edhe kur ata tashmë janë krejtësisht të bardhë.

Blini rroba dhe aksesorë të markave

Blerja kompulsive konsiderohet gjithashtu një lloj varësie e sjelljes. Individët tërhiqen nga markat e stilistëve dhe luksit për t’u bërë përshtypje të tjerëve dhe për t’u ndjerë superiorë. Ky akt çon në një nivel të shtuar të stresit dhe izolimit, por mund të trajtohet me ndihmë mjekësore.

Foto selfie

Bërja e vazhdueshme selfie mund të konsiderohet një çrregullim mendor dhe shpesh shihet tek adoleshentët me vetëbesim të ulët. Kjo varësi mund të shihet në 2 forma: nevoja për të arritur një selfie perfekte dhe dëshira për të marrë komente të mira në rrjetet sociale.

Piercing trupi

Endorfina lirohet kur ju shponi trupin tuaj. Kjo është arsyeja pse ndodh një nxitim euforie dhe lumturie, duke i bërë njerëzit të bëhen të varur nga kjo ndjenjë./abcnews.al