Në vitin 2016, Zabaleta u pyet se kush është më i mirë, Messi apo Maradona. Në vitin 2022 ai ndryshoi mendje

schedule15:58 - 1 Tetor, 2022

schedule 15:58 - 1 Tetor, 2022

Në një intervistë për ESPN, Pablo Zabaleta iu përgjigj pyetjes se kush është më i mirë, Messi apo Maradona. Zabaleta luajti si kundër Messit (në La Liga) ashtu edhe me të (në ekipin kombëtar), dhe gjithashtu u stërvit nën drejtimin e Maradonës.

Ish-mbrojtësi argjentinas beson se Leo është pak më i mirë se paraardhësi legjendar, megjithëse thekson se diferenca është minimale:

“Futbolli ishte ndryshe në vitet ’80 dhe ’90, por për mua Messi është pak më i mirë se Maradona. Nëse pyet babin tim, ai do të përgjigjet se më i miri është Maradona, shkruan abcnews.al.

Kam luajtur me Messin dhe e njoh. Mënyra se si Messi luajti për 15-20 vjet dhe lloji i futbollit që ai tregon në moshën 35-vjeçare është fantastike. Maradona ishte një gjeni, ne ende i shikojmë prerjet e tij dhe njerëzit do ta bëjnë këtë për një kohë të gjatë, por ajo që Messi ka bërë në 15 vjet është thjesht e mahnitshme.”

6 vjet më parë Pablo iu përgjigj të njëjtës pyetje në Man City Club TV. Pastaj Zabaleta i shmangu butësisht përgjigjes, duke i quajtur të dy më të mirët në brezin e tyre.

“Maradona ishte më i miri në kohën e tij, tani futbolli është pak më ndryshe. Nëse shikoni futboll që ishte 20 vjet më parë, ka një intensitet dhe ngurtësi krejtësisht të ndryshme.

Për momentin, më i miri është Messi, por nuk mund të them më shumë. Kjo është pyetja që nuk mund t’i përgjigjem kush është më i mirë”, tha Sabaleta. /G.D abcnews.al/