Ndërron jetë kryebashkiaku i Danzikës në Poloni

schedule00:00 - 14 Janar, 2019

schedule 00:00 - 14 Janar, 2019

Ka ndërruar jetë pas disa orësh agoni, kryebashkiaku 53 vjeçar i Danzikës në Poloni. Pauel Adamovicz u qëllua disa herë me thikë gjatë një mbrëmjeje bamirësie. Agresori 27 vjeçar u arrestua në vendngjarje.

Kryebashkiaku i Danzikës, Pauel Adamovicz, ka ndërruar jetë në spital pasi u qëllua disa herë me thikë të dielën, teksa ndodhej në skenën e një evenimenti bamirësie. Mjekët që e operuan për më shumë se pesë orë, konfirmuan lajmin duke theksuar se kryebashkiaku ishte qëlluar me thikë në zemër, diafragmë dhe organe të tjera jetësore.

Mjekëve i janë dashur 41 transfuzione gjaku për të vazhduar operacionin por 53 vjecari nuk ka mundur të mbijetojë.

Sipas televizionit vendas TVN24, në orën 20 të mbrëmjes së të dielës, një person u ngjit në skenë duke bërtitur, dhe më pas kryebashkiaku u pa i gjakosur. Agresori u arrestua menjëherë. Pauell Adamovicz ishte kryebashkiak I qytetit – port në Baltik që nga viti 1998./abcnews.al