Ndalohet në Morinë kosovari, kërkohej për vrasje në Gjermani

schedule10:40 - 25 Nëntor, 2017

schedule 10:40 - 25 Nëntor, 2017

Një shtetas kosovar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për vrasje është ndaluar nga policia kufitare e Morinës.

Jakup Smaili, lindur dhe banues në  Verbicë, u arrestua me qëllim për t’u ekstraduar në shtetin gjerman.

Për 60 vjeçarin Smaili autoritetet gjyqësore gjermane kanë lëshuar një urdhër arresti në vitin 2006  pasi dyshohet se ka kryer një vrasje në këtë shtet. Maksimumi i dënimit për këtë vepër penale është burgim i përjetshëm./abcnews.al