Ndahet nga jeta ish-ministri Luan Hajdaraga

schedule12:22 - 30 Korrik, 2018

schedule 12:22 - 30 Korrik, 2018

Ka ndërruar jetë ish-ministri dhe deputeti socialist, Luan Hajdaraga, në moshën 69-vjeçare. Hajdaraga humbi betejën me sëmundjen e papritur. Në muajin Mars të këtij viti, ai pësoi ishemi masive në tru. Ish-ministri i Mbrojtjes dërgua për mjekim në Turqi. Qeveria shqiptare akordoi një shumë prej 1.9 milionë lekësh për trajtimin e tij mjekësor.

Pas mjekimit, ai ishte kthyer në Shqipëri, duke vazhduar kurimin. Me gjithë trajtimet disa mujore paraditen e sotme Luan Hajdaraga ndërroi jetë në urgjencën e QSUT-së.

Luan Hajdaraga nga viti 1998 deri në vitin 2000 ai ka qenë Ministër i Mbrojtjes. Për shumë vite ai ka qenë edhe nënkryetar i Partisë Socialiste. Një figurë mjaft e njohur në politikën shqiptare Luan Hajdaraga ka mbajtur një seri postesh të larta qeveritare dhe partiake në PS, si dhe ka qenë edhe deputet i kësaj force politike./abcnews.al