NBA: Milwaukee dhe Denver fitojnë, Clippers dhe Minesota “buzëqeshin”

schedule09:56 - 28 Mars, 2023

schedule 09:56 - 28 Mars, 2023

Në natën e NBA-së fitojnë dy të parët në renditje. Milwaukee, lider në Lindje, mund Detroitin 126-117, ndërsa Denveri, lider në Perëndim, mbizotëron 116-111 ndaj Filadelfias. Në funksion të playoffs, Phoenix, Dallas, New Orleans dhe Clippers buzëqeshin, duke kaluar Utah (117-103), Indiana (127-104), Portland (124-90) dhe Chicago (124-112). Sukses me lidhjen me Golden State për Minesota, që kalon 119-115 në Sacramento.

DETROIT PISTONS-MILWAUKEE BUCKS 117-126

Pavarësisht mungesës së Giannis Antetokounmpo, Milwaukee fiton 126-117 në Detroit, duke konsoliduar vendin e parë në Lindje. Bucks arrijnë të mbyllin ndeshjen vetëm në çerekun e fundit me 126-117, me Pistons të cilët mbeten në lojë deri në minutat e fundit. Në krye të fituesve të NBA 2020/2021 janë Middleton, autor i 34 pikëve dhe Brook Lopez, në double-double me 24 pikë dhe 14 kërcime. Për nikoqirët, zyrtarisht të fundit në Konferencën Lindore, nuk mjaftojnë 32 pikët e Ivey-t, pasi ai i afrohet triple double-it duke shënuar edhe 8 kërcime dhe 8 asistime në tabelë.

DENVER NUGGETS-PHILADELPHIA 76ERS 116-111

I pari i Konferencës Perëndimore është gjithashtu i buzëqeshur. Denver, në fakt, mposht Philadelphia-n 116-111, në nokautin e tretë radhazi. Dueli mes dy prej principatave kandidate për titullin Mvp të sezonit të rregullt nuk zhvillohet, duke qenë se Sixers dalin në fushë pa Joel Embiid (dhe James Harden). Për mbylljen e ndeshjeve nevojiten 30-20 të çerekut të tretë, me mysafirët që tentojnë të rikthehen vetëm me +9 (34-25) të pjesës së fundit. Një tjetër triple double për Nikola Jokic, 25 pikë, 17 kërcime dhe 12 asistime, të ndihmuar edhe nga 19 të Jamal Murray.

UTAH JAZZ-PHOENIX SUNS 103-117

Pa Simone Fontecchio, Utah humbet në shtëpi kundër Phoenix, një nokaut 117-103 që rrezikon garën për sezonin pasardhës. The Suns janë përpara vetëm me një zotërim (84-81) pas 36 minutash, kështu që nevojitet një çereku i fundit 33-22 për të marrë më të mirën nga Jazz. Megjithatë, janë 24, ato të shënuara në tabelën e rezultateve nga Devin Booker. Në Konferencën Perëndimore, Phoenix është në fitoren e dytë radhazi dhe potencialisht ka një epërsi prej dy ndeshjesh ndaj Golden State dhe Minesota me më pak se dy javë të mbetura në sezonin e rregullt. Për Utah është nokauti i katërt në radhë dhe tani është i dymbëdhjeti.

LOS ANGELES CLIPPERS-CHICAGO BULLS 124-112

Pas suksesit me Lakers, Chicago humbet ndaj Clippers. Clippers mbizotërojnë 124-112 në “Crypto.com Arena” falë një faze qendrore perfekte të ndeshjes. Duke mbledhur periodën e dytë dhe të tretë, është 72-45 për vendësit, 35-25 në 12 minutat e fundit është e kotë. LaVine është sërish protagonist, por këtë herë 23 pikët e tij nuk i shpëtojnë demat. Nga ana tjetër, Clippers buzëqeshin falë 24-shit të Batum-it dhe 22-shit të Gordon-it, me francezin që shënon vetëm nga harku. Në Perëndim, Clippers janë të pestët me një epërsi prej një ndeshjeje ndaj Golden State dhe Minesota, ndërsa Bulls mbeten të dhjetët në Lindje, megjithëse tre ndeshje përpara Uashingtonit të vendit të 11-të.

SACRAMENTO KINGS-MINNESOTA TIMBERWOLVES 115-119

Fitore me lidhjen në zonën e playoff-it për Minesotën, e cila pas fitores në Chase Center ndaj Golden State arrin Warriors në vendin e gjashtë në Lindje, duke u imponuar 119-115 në Sacramento. Pas një shpërthimi të parë të mysafirëve (34-25), mbretërit rikuperohen, kështu që në intervalin e gjatë është 58-57 për vendësit. Përcaktues ishin minutat e fundit dhe shtatë lojtarët dyshifrorë, mes tyre McDaniels, më i miri i tij me 20 pikë, Edwards (17), Gobert (me 16 pikë dhe kërcime) dhe Anderson (15 me 11 asistime). Sacramento, që me këtë nokaut rrezikon t’i japë lamtumirë ëndrrave për vendin e dytë, humbet pavarësisht 29-shit të Fox-it dhe double-double-it në 24-ën me 10 kërcime nga Sabonis.

PORTLAND TRAIL BLAZERS-NEW ORLEANS PELICANS 90-124

Një tjetër nokaut për Portlandin, këtë herë është New Orleans ai që dominon në shtëpinë e Blazers, duke fituar 124-90. Ndeshje asnjëherë në diskutim, duke qenë se pas 12 minutash Pelikanët janë tashmë +20 (34-14). Para çerekut të fundit është edhe 89-55, ndaj sfida arkivohet menjëherë. Merita e Ingramit, golashënuesi më i mirë me 29 pikë dhe 12/19 nga fusha, McCollum (17) dhe një Valanciunas i aftë për të mbyllur në double-double me 10 pikë dhe madje 21 kërcime. Mikpritësit, ende pa Damian Lillard, dështojnë pavarësisht 20 të Johnson. Fitorja e Portlandit është e pesta radhazi për New Orleans, i cili tani po ëndërron t’i bashkohet Golden State dhe Minesota me rekordin 39-37. Sezoni praktikisht u mbyll, megjithatë, për Blazers, i treti nga i fundit në Konferencën Perëndimore.

INDIANA PACERS-DALLAS MAVERICKS 104-127

Dallas buzëqesh sërish, duke dominuar 127-104 në shtëpinë e Pacers dhe mbetet në kontakt me Lakers dhe OKC nga pikëpamja e lojës. Mavericks përshpejtojnë në fazën qendrore të ndeshjes, 70-47 duke marrë parasysh periudhën e dytë dhe të tretë, kështu që ndeshja përfundon shumë përpara. Donçiç përfundon me 25 pikë, 7 kërcime dhe 6 asistime, duke u përmirësuar me përqindje gjuajtjesh (8/17). Për të ndihmuar sllovenin është edhe Hard në lartësinë 20 (dhe 8/12 nga fusha), ndërsa nikoqirëve nuk u mjaftojnë 26 pikët e fillestarit Mathurin. Kështu Dallas fiton sërish pas katër nokauteve dhe ngjitet në një rekord 37-39, me OKC dhe Lakers në 37-38 dhe për rrjedhojë me një ndeshje më pak. Në Lindje, megjithatë, Indiana është 33-43, tre pikë larg play-in dhe Chicago.

NEW YORK KNICKS-HOUSTON ROCKETS 137-115

Nuk ka konkurrencë në Madison Square Garden. Knicks mundën Houston 137-115 dhe ndërprenë serinë negative të tre humbjeve radhazi, duke mbetur në një distancë të sigurt nga Heat dhe Nets. Nikoqirët, tashmë përpara në fund të pjesës së parë (66-61), përshpejtojnë në pjesën e dytë me 71-, të shtyrë nga një Quickley i aftë për të shënuar 40 pikë dhe 9 asistime. Mirë bëri edhe Randle, autor i 26 pikëve, po aq sa Porter që është më i miri për Rockets. Asgjë për të bërë, megjithatë, për Houston, gjithmonë i fundit në Konferencën Perëndimore me një rekord 18-58, ndërsa Knicks konsolidojnë vendin e tyre të pestë, që deri më sot do të nënkuptonte një seri play-off kundër Cleveland./ h.ll/abcnews.al