Mogherini: Vendimi për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë, shumë i rëndësishëm

schedule15:58 - 24 Shtator, 2019

schedule 15:58 - 24 Shtator, 2019

Gjatë darkës së punës të së hënës me liderët e Ballkanit Perëndimor, përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federika Mogherini deklaroi se hapja e negociatave për anëtarësim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut është shumë e rëndësishme si për rajonin ashtu dhe për vetë BE-në.

Vendimi për hapjen e negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së veriut është shumë i rëndësishëm jo vetëm për të dy vendet por dhe për të gjithë rajonin dhe vetë Bashkimin Europian.

Është kjo deklarata e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Europian, në largim, Federica Mogherini, gjatë darkës tradicionale të punës me liderët e ballkanit perëndimor. Darka u zhvillua në kuadër të asamblesë së 74 të përgjithshme të kombeve të bashkuara në Nju Jork.

Deklarata u konfirmua dhe nga shërbimi europian për veprimet e jashtme. Mogherini dhe krerët e shteteve dhe të qeverive të Ballkanit shprehën mbështetje dhe për rifillimin e dialogut mes Serbisë dhe Kosovës, duke shtuar se mund të arrihet shumë shpejt një marrëveshje juridikisht e vlefshme për sa i përket normalizimit të plotë të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Gjatë mbledhjes, të gjithë liderët ballkanikë rikonfirmuan mbështetjen e tyre të fortë ndaj perspektivës europiane duke garantuar se puna për reformat dhe bashkëpunimit rajonal do të vazhdojë./ABC News Albania 24/7