Mogherini për dialogun Kosovë-Serbi: Nuk ka raund të ri pa u hequr taksa

schedule19:19 - 18 Shkurt, 2019

schedule 19:19 - 18 Shkurt, 2019

Shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogerini ka deklaruar lidhur me dialogun Kosovë-Serbi se topi për mbajtjen e raundit të ardhshëm ndodhet në fushën e Prishtinës. Sipas Mogerinit, i takon qeverisë së Kosovës të krijojë kushtet e duhura për vijimin e procesit, që nënkupton heqjen e taksës për produktet serbe.

Përfaqësuesja e lartë për politikën e jashtme dhe të sigurisë së Bashkimit Europian, Federica Mogherini deklaron, se nuk ka raund të ri pa heqjen e tarifave 100% për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja. Por Mogherini shprehet e gatshme, qe sapo të hiqen tarifat, të vijojë me negociata intensive maratonë nga një javë deri në tre muaj  për të arritur një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit.

Federica Mogherini, shefja e diplomacisë europiane:  “Dialogu nuk ishte në axhendën e sotme. Mund t’ju them atë që kam bërë të qartë disa herë publikisht. Raundet e dialogut nuk zhvillohen nëse nuk marr një inisiativë për t’i thirrur ato. Dhe nuk do të mbledh palët për një raund tjetër derisa kushtet të jenë plotësuar. Dhe që këto kushte të plotësohen, pres që autoritetet e Kosovës të heqin, t’i pezullojnë apo t’i rrëzojnë tarifat me 100% për importin e mallrave nga Serbia dhe Bosnja. Deri atëherë, nuk shoh premisa për një raund të sukseshëm të dialogut. Kur kushtet të përbushen, jam gati jo vetëm të thërras një raund të ri dialogu menjëherë të nesërmen e vendimit, por t’i kyç palëtt për një javë, një muaj apo tre muaj. Jam e sigurtë që ne mund të përfitojmë nga një klimë pozitive nëse arrijmë një vendim gjithpërfshirës dhe të detyrueshëm ligjor për normalizimin e plotë të marrëdhënieve midis Prishtinës dhe Beogradit. Jam në pritje të plotësimit të kushteve. Nuk kam parë lëvizje në këtë drejtim”.

Këtë deklaratë, shefja e diplomacisë europiane e ka bërë në një konferencë për shtyp pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian të mbledhur në Bruksel: Ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian kanë diskutuar rreth çështjeve të nxehta të politikës së jashtme, si situata në Venezuelë, Zimbabëe, Iran dhe Siri. /abcnews.al