Mobilizimi, Putin: Në ushtri do të fusim edhe fermerët

schedule21:50 - 27 Shtator, 2022

schedule 21:50 - 27 Shtator, 2022

Mes qindra e mijëra rezervistëve që janë thirrur për t’u angazhuar në luftën e Rusisë kundër Ukrainës ka edhe fermerë. Këtë e ka bërë të ditur presidenti Vladimir Putin gjatë fjalës së tij mbrëmjen e së martës.

Në një fjalim televiziv, Putin tha se familjet e punëtorëve të bujqësisë duhet të “mbështeten”, duke u bërë thirrje bosëve të bujqësisë që t’i kushtojnë “vëmendje të veçantë kësaj çështjeje”.

Rusia është eksportuesi më i madh në botë i grurit, ku vjeshta është një sezon i ngarkuar për fermerët, pasi ata mbjellin grurë dimëror për të korrat e vitit të ardhshëm dhe korrin soje dhe fara luledielli.

Mbjellja e grurit dimëror tashmë është vonuar ndjeshëm nga reshjet. /abcnews.al/