Misteri mjekësor: 22-vjeçari që qan gjak

schedule21:33 - 28 Maj, 2021

schedule 21:33 - 28 Maj, 2021

Një fenomen i rrallë tronditi dhe hutoi komunitetin mjekësor kur një 22-vjeçar vizitoi Institutin e Shkencave Mjekësore të Ishujve Nicobar në Andamanin e Jugut, Indi.

Djali, detajet e të cilit nuk u bënë publike, kërkoi ndihmë mjekësore ndërsa lotët e kuq i rridhnin nga sytë.

Megjithëse ai iu nënshtrua një ekzaminimi mjekësor, mjekët nuk arritën të diagnostikojnë një problem.

Testet e mëlçisë ishin normale dhe nuk treguan shenja të gjakderdhjes së brendshme.

Mjekët gjithashtu përjashtuan sëmundje të ndryshme gjenetike derisa përfunduan me hemoptizë, një sëmundje idiopatike me etiologji të panjohur.

Rasti i 22-vjeçarit u shtua në 30% të rasteve të njerëzve që kur qajnë “u del” gjaku nga sytë./abcnews.al