Miku më besnik i njeriut, fakte interesante rreth qenve

schedule21:41 - 9 Mars, 2018

schedule 21:41 - 9 Mars, 2018

Sipas studimit më të fundit, qentë mund të vuajnë nga xhelozia njësoj si njerëzit.
Kërkuesit studiuan 36 lloje të ndyshme qensh dhe zbuluan se shumica prej tyre janë indiferentë kur pronarët i japin vëmendje një qeni tjetër.
Por ja disa fakte që nuk i dini për kafshën që konsiderohet më besnikja e njeriut.

1. Qentë nuk ndihen fajtorë
Shkencëtarët besojnë se qentë përjetojnë xhelozi, kur zotëruesi i jep vëmendje një qeni tjetër. Por nëse ndodh që bëjnë ndonjë prapësi në shtëpi, mund t’ju duken të turpëruar kur i fliisni, por nuk ndihen fajtorë sepse nuk i përjetojnë këto lloj emocionesh.

2. Mund të shohin me ngjyra
Është thjeshtë një mit që qentë mund të shohin vetëm bardhë e zi sepse mund t’i shohin ngjyrat, por jo si njerëzit. Kanë një përparësi, shikojnë natën më mirë se njerëzit.

3. E ndiejnë fushën magnetike.
Qentë shikojnë dritat ultraviolet dhe mund të ndiejnë fushat magnetike. Besohet se mund të dëgjojnë edhe valë që lakuriqët e natës i përdorin për të lëvizur natën.
4. Mund të nuhasin sëmundjet
Nëse ndodh që miku juaj besnik fillon dhe sillet çuditshëm nuk ka asnjë problem me të, por me ju.
Kërkuesit kanë zbuluar se qentë kanë një aftësi të pabesueshme për të nuhatur komponentë organikë në trupin e njerëzve që nuk janë duke funksionuar siç duhet.
5. Mund të bien në dashuri
Sipas kërkimeve të Paul Zak, profesor në universitetin Claremont Graduate California, truri i qenve lëshon hormonin e dashurisë kur ndërvepron me njerëzit dhe qentë e tjerë, njësoj siç vepron truri i njerëzve, kur puthim apo përqafojmë./abcnews.al