Michelle Obama kritikon gratë: Në 2016 gabuam rëndë

12:13 | 07/05/201812:130

Në samitin e grave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ish-zonja e parë Mishel Obma kritikoi gratë e pranishme që sipas saj nuk kishin mbështetur mjaftueshëm Hillari Klinton në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës ku u mund nga Donald Trump.

Lejuam që të ndodhte ajo që ndodhi në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës. Kur personi më i kualifikuar ishte një grua, ne nuk e mbështetëm. Në këtë mënyrë ish-zonja e parë Mishel Obama i është drejtuar grave duke i kritikuar dhe duke bërë apel që të reflektojnë rreth rezultatit elektoral të atij viti. Në samitin e grave të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ish-zonja e parë foli për rreth 40 minuta dhe publikut që i kërkon të jetë pjesë e politikës, zajo përgjigjet se kjo është një pjesë e problemit. Pasi sipas saj njerëzit ende nuk e kanë kuptuar moton “Po, ne mundemi”, të përdorur në fushatën e 208-ës nga Barack Obama. Sipas Mishel Obama, slogani flet për të gjithë dhe jo për një person në veçanti. E ndër të tjera izh zonja e parë këmbëngul se nuk ndryshon shumë nga Hillary Clinton. 5 për qind e votuesve femra votuan për Hillari Klinton në 2016-ën, por pjesa më e madhe e grave të bardha votuan për Trump. Mishel Obam u bëri apel të pranishmeve se gratë duhet tëbashkohen fillimisht si një komunitet para se të kërkojnë një grua që t’u zgjidhë problemet atyre. Ish-zonja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës theksoi në fund të fjalës së saj se shumë mbështetës të bashkëshortit të saj uronin që ai të ishte personi i duhur për t’i shpëtuar, por fakt është se as me Obamën në Shtëpinë e Bardhë, racizmi nuk ka përfunduar. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono