Messi i përgjigjet Ronaldos

schedule12:25 - 14 Mars, 2019

schedule 12:25 - 14 Mars, 2019

Lionel Messi iu përgjigj Cristiano Ronaldos, duke shënuar dy gola e duke shërbyer dy asiste, në suksesin e Barcelonës ndaj Lionit. Katalanasit duan të fitojnë çdo trofe këtë sezon.

Nuk priti gjatë për t’u përgjigjur. Cristiano Ronaldo ishte njeriu i mbrëmjen në Champions, të martën, por Lionel Messi e zëvendësoi mbrëmjen e së mërkurës. Pasi Ronaldo realizoi paraqitjen e jashtëzakonshme ndaj Atletikos, me 3 gola në fitoren 3-0 të Juventusit, Messi iu përgjigj me dy gola dhe dy asistë në suksesin 5-1 të Barcelonës ndaj Lionit.

Edhe pse niveli i rrezikut për katalanasit nuk ishte sa ai i Juventusit, sërish fitorja e tyre dhe paraqitja e argjentinasit, ishin mbresëlënëse. Spektakli i Mesit nisi në momentin më të vështirë të ekipit. Shënoi me aksion personal golin e tretë, duke mos lejuar rrezikimin e fitores.

Më pas shërbeu asistin për Gerard Pique-në që shënoi golin e katërt, por nuk u mjaftua me aq. Dha edhe asistin për golin e pestë, nga Ousmane Dembele. Kapiteni i katalanasve ka tani 108 gola në Champions, ndaj 125 të Ronaldos, kjo edhe për shkak se ka luajtur shumë më pak ndeshje se portugezi (131 ndaj 166).

Mesi ka 8 gola në 6 ndeshje këtë edicion në Champions, dhe 36 rrjeta në 36 paraqitje në sezon si total. Argjentinasi po i drejtohet vitit të 10-të sportiv me të paktën 40 gola të shënuar, por gjithsesi, nuk harroi të vlerësonte lart rivalin Ronaldo.

“Ishte një fitore e madhe e jona, – tha Messi, – e realizuam misionin tonë, ndërsa për çerekfinalet nuk kam parashikim, të na bjerë kush të na bjerë. Sa për Cristianon, ajo që ndodhi me të dhe me Juventusin ishte e jashtëzakonshme. Cristiano pati një natë magjike me 3 gola”.

Messi u vlerësua lart edhe lojën në mbrojtje, dhe një tifoz postoi një video të argjentinasit duke ndihmuar ekipin ndaj Lionit. Falë kapitenit, Barcelona lufton në çdo kompeticion, e shkëputur në krye të La Ligës, e kualifikuar në finale të Kupës së Mbretit në Spanjë, dhe tani në çerekfinale të Championsit.

“El Mundo Deportivo”: Manitë e Zotit, por titulli ka dy kuptime, pasi dy shkronja jepen me numrin 10 që Mesi mban në shpinë! Mesi sipëror me dy gola dhe dy asiste!

“Sport”: Dridhet Europa! Barça kualifikim madhështor për në çerekfinale!

Gazeta “Marca” vlerëson: Barça si ciklon! Pasi rrezikoi me rezultatin 2-1, ekipi i Valverdes shpërtheu ndaj Lionit!

Suksesi i katalanasve u arrit edhe falë penalltisë së fituar pa të drejtë nga Suarezi, dhe shënuar me stilin “Panenka” nga ana e Messi-t. Po ashtu, nga goli i Coutinho-s shërbyer nga Suarezi, ndërsa Lioni thjesht shkurtoi diferencën përkohësisht në 1-2. Publiku në “Camp Nou” festoi gjatë dhe me të drejtë, me skuadrën që po hyn në formën më të mirë në fazën vendimtare të sezonit./abcnews.al