Messi është kritikuar nga aktivistët, avioni i tij privat bëri 52 fluturime në tre muaj

schedule19:02 - 30 Shtator, 2022

schedule 19:02 - 30 Shtator, 2022

Sapo PSG-ja u largua nga skandali pas shakasë së Galtier dhe Mbappe për jahtet me rërë, pasi aktivistët i bënë sërish pretendime klubit parizian. Tani kritikat kanë rënë mbi Lionel Messin.

Doli se avioni privat i argjentinasit bëri 52 fluturime në vetëm tre muaj. Messi merr me qira një avion luksoz me vlerë 12 milionë funte, jo vetëm për Leon, por edhe për ata që janë afër tij, shkruan abcnews.al.

Botimi sportiv francez L’Equipe zbuloi se avioni privat i Leos kaloi gjithsej 368 orë në ajër midis qershorit dhe gushtit të këtij viti. Si rezultat i këtyre fluturimeve, avioni argjentinas lëshoi ​​1502 ton dioksid karboni në ajër, aq sa një person mesatar lëshon në 150 vjet.

Në Francë janë jashtëzakonisht të ndjeshëm ndaj çështjes së ndryshimeve klimatike, ndaj çdo lajm i tillë shkakton indinjatë të madhe te banorët.

Trajneri i PSG-së, Christophe Galtier, ka kërkuar falje për shakanë e papërshtatshme me jahtet me rërë, por specialisti francez vazhdon të kritikohet. Kohët e fundit, për shembull, eko-aktivistët organizuan një aksion kundër Galtier pikërisht gjatë fjalimit të trajnerit në një festival kushtuar zhvillimit të sportit. Mbetet vetëm të pyesim veten nëse Messi duhet të presë një reagim të tillë ndaj lajmeve për avionin e tij privat. /G.D abcnews.al/