Merkato largimesh, shumë lojtarë të Manchester United do të jenë pa kontratë

schedule16:15 - 16 Maj, 2022

schedule 16:15 - 16 Maj, 2022

E ardhmja e disa yjesh të Manchester United është në dyshim këtë verë.

Ka pikëpyetje mbi gjashtë yje të skuadrës së parë, pesë perspektivë të akademisë dhe një yll aktualisht i huazuar, sipas “Manchester Evening News”.

Fituesi i Kupës së Botës të Francës, Paul Pogba, 29 vjeç, është pasuria më e madhe në një grup prej gjashtë yjesh të vjetër, të cilëve do t’u skadojë kontrata në qershor.

Mesfushori i gjithanshëm është lidhur me lëvizjet te gjigantët evropianë, përfshirë Paris Saint-Germain dhe Juventus, dhe kampionët e Prem, Manchester City.

Shokët e Pogba-s, Nemanja Matic, Jesse Lingard, Juan Mata dhe Edinson Cavani, së bashku me portierin rezervë Lee Grant, do të jenë gjithashtu agjentë të lirë.

Legjenda e Uruguait me 54 gola, Cavani, raportohet se ka pasur shumë oferta dhe ka qenë i lidhur me klube duke përfshirë skuadrën e La Ligës, Real Sociedad.

Ish-ylli i Chelseat, Matic, njoftoi në Instagram muajin e kaluar se po largohet nga Old Trafford.

Portieri Ondrej Mastny, 20 vjeç, mbrojtësi i majtë Reece Devine, 20 vjeç, mesfushorët Charlie Wellens, 19 vjeç dhe Connor Stanley, 20 vjeç, si dhe sulmuesit D’Mani Mellor, 21 vjeç dhe Mateo Mejia, 19 vjeç, janë jashtë kontratës.

I diplomuari i akademisë, Dylan Levitt, 21 vjeç, është gjithashtu në muajin e fundit të marrëveshjes së tij.

Mesfushori i Uellsit me dhjetë ndeshje ka luajtur për ekipin e parë të United në një ndeshje të Ligës së Evropës kundër Astanës në vitin 2019.

Ai ka impresionuar si i huazuar për skuadrën skoceze të ligës së lartë, Dundee United këtë sezon dhe “Djajtë e Kuq” mund të realizojnë një opsion njëvjeçar për ta mbajtur atë./ h.ll/abcnews.al