Mbretëresha e Danimarkës i hoqi titullin mbretëror, nipi reagon publikisht i tronditur

schedule19:50 - 30 Shtator, 2022

schedule 19:50 - 30 Shtator, 2022

Princi Nikolai dhe Princesha Mary e Danimarkës thyen heshtjen e tyre dy ditë pasi Mbretëresha Margrethe e Danimarkës njoftoi se nga janari i ardhshëm fëmijët e djalit të saj Princit Joachim do të humbasin titujt e tyre mbretërorë.

Princi Nikolai, djali i princit Joachim dhe nipi i Margaritës, i cili do të humbasë titullin vitin e ardhshëm, shprehu keqardhjen për lëvizjen e gjyshes së tij. “E gjithë familja ime dhe unë sigurisht jemi shumë të trishtuar. Jemi, siç thanë prindërit e mi, të tronditur nga ky vendim dhe sa shpejt ndodhi. Nuk e kuptoj pse duhej të ndodhte në këtë mënyrë ”, tha 23-vjeçari për Ekstrabladet.

I pyetur se si ky vendim ka ndikuar në marrëdhënien e tij me gjyshen, ai tha: “Nuk mendoj se duhet ta trajtoj”. Princi Nikolai gjithashtu konfirmoi se ai dinte për planet përpara se ato të bëheshin publike.

Mary dhe Princi Frederik, nga ana tjetër, kanë katër fëmijë, Princin e ardhshëm të Kurorës Christian, Princeshën Isabella dhe binjakët, Princeshën Josephine dhe Princin Vincent.

Princesha Mary ishte në hapjen e Konferencës së gjashtë Ndërkombëtare Rinore “Ri-Imagine Youth Mental Health” dhe u pyet nga mediat për këtë çështje.

“Mund ta kuptoj se është një vendim i vështirë. Ndryshimi mund të jetë i vështirë dhe mund të dëmtojë vërtet. Por kjo nuk do të thotë se vendimi nuk është i duhuri. Do të shohim edhe titujt e fëmijëve tanë kur të vijë koha”, ka komentuar Princesha Mary.

Në të njëjtën kohë, ajo shtoi: “Ne nuk e dimë se si do të duket shtëpia mbretërore në kohën e djalit tonë, Kristianit, ose kur do të fillojë të afrohet koha e Kristianit”./abcnews.al