Mbrëmje befasuese në NBA, Denver dhe Milwaukee mposhten nga kundërshtarët

schedule11:29 - 31 Mars, 2023

schedule 11:29 - 31 Mars, 2023

Dy rezultate të bujshme mbërrijnë gjatë natës së NBA. Bostoni mposht Bucks 140-99 në Milwaukee, duke rihapur garën për vendin e parë në Konferencën Lindore. Tatum dhe Brown shënojnë gjithsej 70 pikë, 24 pikët e Antetokoumpo nuk mjaftojnë. Humbje e keqe edhe për liderët në Perëndim. Denveri, në fakt, rrëzohet 107-88 në shtëpi ndaj Pelicans. New Orleans është ende në garë për play-off.

MILWAUKEE BUCKS VS BOSTON CELTICS 99-140

Fitorja e Bostonit bën zhurmë në shtëpi në Milwaukee. Jo aq për renditjen, edhe nëse me këtë sukses Celtics rihapin zyrtarisht garën për vendin e parë në Konferencën Lindore, por për diferencën përfundimtare, 140-99. Për të tërhequr fituesit në Lindje sezonin e kaluar janë Jayson Tatum dhe Jaylen Brown. I pari vendos 40 pikë në tabelë me 67% nga fusha (12/18), me 8 treshe të shënuara nga 10 përpjekje dhe një 8/8 perfekte te lira. I dyti, megjithatë, bën 30 me gjuajtje 13/20. 70 pikë në total, gjysma e totalit të ekipit. Prandaj, të padobishme pikët e 24-vjeçarit i Giannis Antetokounmpo, i cili nuk arrin kurrë të mbajë ekipin në garë. Tani, me pesë ndeshje të mbetura në Milwaukee dhe Boston, Bucks kryesojnë ligën me dy ndeshje para, rekordi i Bucks 55-22, 53-24 i Celtics. Nga tani deri në fund të sezonit të rregullt, të dy do të përballen me Philadelphia dhe Toronton, por Antetokoumpo dhe shokët e tij të skuadrës do të duhet të merren gjithashtu me Memphisin, ballë për ballë është më i rrezikshëm se kurrë.

DENVER NUGGETS-NEU ORLEANS PELICANS 88-107

Rezultati tjetër i mbrëmjes është po aq i bujshëm. Denveri, i pari në Perëndim, është mposhtur 107-88 në shtëpi nga Pelicans, tani një ndeshje larg vendit të gjashtë që ia vlen të hyjë direkt në play-off. New Orleans fiton të gjitha pjesët e mbrëmjes, duke rritur +10 në fund të pjesës së parë (50-40) dhe duke u zgjatur në pjesën e dytë, veçanërisht me epërsinë 25-18 në çerekun e fundit. Protagonist i mbrëmjes është Brandon Ingram, autor i një triple double. 31 pikë, 11 kërcime dhe 10 asistime, me gjuajtje të shkëlqyera 13/22 dhe gjuajtje të lira 5/6. Një kontribut i shkëlqyer, megjithatë, jep edhe McCollum, i cili shënon 23 me 8/15 nga fusha (dhe 6/8 nga harku) dhe një plus/minus 27. Pjesa tjetër është bërë nga 15 pikët e Murphy dhe Valanciunas, me lituanezin gjithashtu duke shtuar 12 kërcime. Megjithatë, vendi i parë nuk duket të jetë i rrezikuar, duke qenë se me gjashtë ndeshje ende përpara, Denver ka tri epërsi, 51-25 kundër Memphis 48-28. Pelicans, nga ana tjetër, janë në 39-38, në vendin e shtatë me të njëjtin rekord si Minesota./ h.ll/abcnews.al